Kościoły Pokoju w Polsce

Chciałabym zaprezentować Wam dwa wyjątkowe obiekty sakralne, a mianowicie Kościoły Pokoju w Polsce. W niniejszym artykule znajdziecie historię obu obiektów opisaną w pigułce, a ponadto dowiecie się wszelkich informacji praktycznych związanych z lokalizacją kościołów, parkingiem oraz cennikiem biletów. Zapraszam!

Ciekawostki o ewangelickich Kościołach Pokoju w Polsce

Historia Kościołów Pokoju sięga czasów zakończenia wojny trzydziestoletniej, niemniej warto na początku wspomnieć, że przed jej wybuchem Świdniczanie mieli prawo do wyznawania luteranizmu.

W każdym razie rzeczony powyżej konflikt zbrojny trwał od 1618 do 1648 roku i zakończył się pokojem westfalskim, w ramach którego zezwolono na postawienie trzech ewangelickich świątyń na terenie Głogowa, Jaworu i Świdnicy. Jednakże, musiały one spełnić pewne warunki postawione przez ówczesnego katolickiego cesarza- Ferdynanda III Habsburga. Po pierwsze, obiekty musiały zostać wybudowane poza murami miasta i tylko z takich materiałów jak drewno, słoma, piasek, glina. Po drugie, nie mogły one przypominać kościoła, posiadać wież ani dzwonnicy, a praca nad budową nie mogła przekroczyć roku. Niniejsze obiekty sakralne powstały dzięki ogromnej determinacji wiernych, a także hojnych darczyńców pochodzących z europejskich dworów protestanckich.

Obecnie zachowały się tylko dwa Kościoły Pokoju, jeden w Świdnicy, a drugi w Jaworze. Trzeci, czyli Kościół w Głogowie, najpierw zawalił się, a potem został strawiony przez pożar w 1758 roku.

Warto dodać, że te dwa budynki są największymi drewnianymi budowlami sakralnymi w Europie i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku.

Makieta z brązu przedstawiająca Kościół Pokoju w Świdincy

Kościół Pokoju w Świdnicy – opis

Powierzchnia kościoła zajmuje 1090 mkw. i może pomieścić aż 7,5 tysiąca osób. Obiekt powstał na planie krzyża, w technice szachulcowej opartej na drewnianym szkielecie, który został wypełniony masą z gliny i słomy. Następnie, do głównej części budynku dobudowano Halę Chrztów (wraz z zakrystią), Halę Zmarłych, Halę Ślubów oraz Halę Polną.

Na szczególną uwagę zasługuje XVII wieczny drewniany ołtarz, ambona wraz z mównicą, gdzie ulokowano 4 klepsydry odmierzające czas kazania, a także organy z barokowym prospektem. Co więcej, polecam również wysoko zadrzeć głowę, aby przyjrzeć się malowidłom na suficie. Bowiem te przedstawiają Świętą Trójcę, Sąd Ostateczny, Niebiańskie Jeruzalem oraz upadek Babilonu.

Jako ciekawostkę wspomnę, że National Geographic okrzyknęło Kościół Pokoju w Świdnicy jednym z siedmiu cudów Polski.

Informacje praktyczne o Kościele w Świdnicy – mapa, parking oraz cennik biletów

Kościół Pokoju znajduje się przy placu Pokoju 6, w Świdnicy. Natomiast zaparkować możecie na ulicy Saperów, w pobliżu kościoła.

Wstęp do kościoła jest płatny. Cennik biletów:

  • normalny 12 zł
  • ulgowy 5 zł
  • dla emerytów i grup zorganizowanych 10 zł
  • rodzinny (2 dorosłych+ dzieci do 18 r.ż.) 25 zł

Obiekt można zwiedzać przez cały rok (z wyjątkiem kilku dni) w godzinach rozpisanych tu.

Kościół Pokoju w Jaworze – opis

Ten obiekt sakralny także posiada konstrukcję szachulcową i również został ozdobiony barokowymi elementami. Mimo wszystko to, co czyni go nieco innym od świdnickiego kościoła Pokoju, jest jaśniejszy kolor wnętrz. Poza tym w jaworskim obiekcie sakralnym też zobaczymy imponujący ołtarz, ambonę, organy, a także przepiękną chrzcielnicę.

Informacje praktyczne o Kościele w Jaworze – mapa, parking oraz cennik biletów

Kościół Pokoju znajduje się przy Placu Pokoju 2 Jaworze. Natomiast jeśli chcecie zaparkować za darmo, to szukajcie miejsc przy ul. Limanowskiego.

Wstęp do kościoła jest płatny. Cennik biletów:

  • normalny 12 zł
  • ulgowy 6 zł
  • rodzinny (2+2) 30 zł

Obiekt można zwiedzać przez cały rok (z wyjątkiem kilku dni) w godzinach rozpisanych tu.

Kościoły Pokoju w Polsce – podsumowanie

Pragnę wspomnieć, że choć nie jestem religijną osobą, to potrafię docenić piękno obiektów sakralnych. Bezsprzecznie przyznaję, że oba Kościoły Pokoju zrobiły na mnie niesamowite wrażenie! Jestem pełna podziwu, że kościoły przetrwały do dziś pomimo słabych materiałów i lat, które minęły.

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Polsce znajdziesz tu.

Summary
Kościół Pokoju w Świdnicy i w Jaworze
Article Name
Kościół Pokoju w Świdnicy i w Jaworze
Description
Kościół Pokoju w Świdnicy i w Jaworze to dwa największe drewniane obiekty sakralne w Europie. Zapraszam na artykuł!
Author

Komentarze do “Kościoły Pokoju w Polsce”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.