Kraków – co zwiedzić? Przewodnik z przymrużeniem oka

Kraków – co zwiedzić w Mieście Królów? Zapraszam na przewodnik z przymróżeniem oka 😉 .

Kraków atrakcje

Kraków. Niegdyś stolica Polski (ból dupy prawie każdego Krakowiaka), której miano odebrał Zygmunt III Waza pakując manatki i przenosząc się do Warszawy, według umownej daty, w 1596 roku. Ponoć bliżej miał stamtąd do ojca, szwedzkiego króla – Jana III Wazy (a raczej jego korony). Miasto słynie z powiedzenia „wychodzę na pole” (tłumacząc na nasz język: wychodzę na dwór ) oraz z legend, chociażby o smoku „Siarze” Wawelskim, wieżach kościoła Mariackiego (takie tam odniesienie do Abla i Kaina) i trębaczu, który zginął ugodzony przez Tatara w trakcie odgrywania hejnału (dlatego po dziś dzień jest przerywany). Całkiem spoko ten Kraków, dopóki nie powiesz, że pochodzisz z Warszawy lub kibicujesz wrogiemu klubowi piłkarskiemu. Mówi się, że Warszawa ma Pragę Północ, Łódź ma Łódź, a Krakusy mają Nową Hutę. Atrakcją dzielnicy może być bieg z/za maczetą. Nie polecam. Za to polecam krakowskiego bajgla. I następujące atrakcje.

Kraków – co zwiedzić w mieście Królów. Atrakcje

Rynek Główny Kraków

Trochę wali końskim łajnem i lepiej modlić się, żeby nikt nie karmił gołębi środkiem przeczyszczającym, a poza tym to naprawdę ładne miejsce! W Sukiennicach zaopatrzycie się w souveniry, np. taki zarąbisty wianek na głowę. Chłopaki gwizdać będą, gwarantuję! Jest tam również słynny kościół Mariacki, z którego rozbrzmiewa wzruszający hejnał. Jak jest w środku- nie wiem. Profilaktycznie nie wchodziłam. W pobliżu wieży ratuszowej znajduje się rzeźba wykonana przez niejakiego Igora Mitoraja, zwana „Eros bendato”.

Rynek Główny Kraków

Rynek Główny Kraków

Rynek Główny Kraków

Zamek Królewski na Wawelu

No wiadomo, że skoro miasto królów, to i chata musi być zacna! Nie za wielki ten zamek 😉 , ale trochę atrakcji posiada, np.: wystawy, muzeum, komnaty królewskie, katedrę Wawelską, a w niej dzwon Zygmunta (można, a nawet trzeba pomacać!) oraz krypty m.in: króla Stefana Batorego, króla Jana III Sobieskiego, króla prezydenta Jarosława Kaczyńskiego wraz z małżonką, Marią.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Smocza jama

Rezydencja samego Smoka Wawelskiego, który zionie ogniem, jak wyślesz odpowiedniego sms`a 😉 A tak całkiem serio, to wiecie, że ta tak zwana „smocza jama” była niczym innym, jak królewską ubikacją? Przyznajcie, że to najdroższe odwiedziny w jakimkolwiek kiblu w Waszym życiu 🙂 A skoro już jesteście u smoka, to nie zapomnijcie wytargać go za ogon. Tak na szczęście 😉

Smocza jama Kraków

Dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uroczy zakątek, gdzie możecie odpocząć słuchając cudownych wrzasków najmłodszego pokolenia biegającego wokół studni lub utworu Jana z Lublina z XVI wieku oraz pieśń akademicką Gaudeamus Igitur. Wtedy też z zegara wychodzą figury, przedstawiające : pedela UJ, królową Jadwigę, króla Władysława Jagiełłę, Jana z Kęt, Hugona Kołłątaja oraz Stanisława ze Skarbimierza .

Brama Floriańska

Średniowieczna brama z basztą, na którą popatrzeć możecie np. z pobliskiego MC`donalda 😉 a obok galeria obrazów, funkcjonująca nieprzerwanie od 1979 roku- prawdziwe arcydzieła!

Brama Floriańska Kraków

Brama Floriańska Kraków

Kraków – Atrakcje poza Rynkiem Głównym

Kazimierz w Krakowie

Miasto w mieście, skupisko Żydów, gdzie osiedlił ich sam Jan Olbracht, z powodów, lekko mówiąc, polityczno-ekonomicznych. Dosadnie określać nie będę, ale jacy Żydzi byli/są i skąd wzięła się „lichwa”, raczej każdy szanujący swój portfel człowiek wie 😉 Na Kazimierzu pełno jest knajp, restauracji, pubów. Polecam spróbować zajebistą zapiekankę na placu Nowym.

Kazimierz w Krakowie

Kazimierz w Krakowie

Kazimierz w Krakowie

Kładka Ojca Bernatka

Znana jako most miłości, gdzie zakochani wieszają kłódki, a sprytne Halinki i Janusze zarabiają na Waszym uczuciu siedząc nieopodal i sprzedając gadżety 🙂

Kładka Ojca Bernatka Kraków

Kładka Ojca Bernatka Kraków

Tęczowe schody na Podgórzu

Żaden symbol homoseksualistów, natomiast (kiedyś) kolorowe schody z cytatami wybitnych ludzi! Trochę im się wyblakło, lecz nie dziwota, bo jak nie opady, to stada turystów.

Tęczowe schody na Podgórzu

Zakrzówek

Czyli tak zwany przeze mnie Tajemniczy Ogród w Krakowie. Świetne miejsce, w sam raz na spędy towarzyskie czy romantyczne. Widoki jak w południowych krajach (można na chwilę się zapomnieć 😉 )

Zakrzówek

Kraków – Informacje Praktyczne

Nocleg w Krakowie

Gdzie zjeść w Krakowie?

Zapiekanki na Placu Nowym Kraków

Kraków co zwiedzić – podsumowanie

I to byłoby na tyle jeśli chodzi o Kraków i atrakcje. Mam nadzieję, że subiektywny przewodnik z jajem podobał się Wam i nikogo nie uraził. Pamiętajcie, trzeba mieć trochę dystansu do siebie oraz do świata 🙂

Summary
Article Name
Kraków i jego atrakcje - przewodnik z przymrużeniem oka
Description
Kraków i jego atrakcje. Zapraszam na przewodnik z przymróżeniem oka ;-) Zabawny opis miejsc wartych zobaczenia oraz odwiedzenia!
Author

Komentarze do “Kraków – co zwiedzić? Przewodnik z przymrużeniem oka”

 1. Śmiesznie napisane 🙂 Ostatnio odwiedziłem Kraków i większość obowiązkowych przystanków zaliczona. Abstrahując od maczet, to Kraków jest jednym z niewielu miast w Polsce, w których mógłbym zamieszkać.

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Kazde miasto ma cos swojego 😉 ale to prawda, Kraków jest miejscem w którym zycie mogłoby płynąć wyjątkowo..bo to wyjątkowe miasto 🙂 dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam !

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.