Łódź – co zobaczyć w postindustrialnym mieście? Top atrakcje!

Łódź jest miastem, które z pewnością Cię zaskoczy. Z jednej strony wciąż zobaczysz tu ruiny i zgliszcza pozostałe po upadku przemysłu w latach 90 XX wieku. Z drugiej, zastaniesz prężnie rozwijającą się aglomerację, przywracającą blask oraz świetność architekturze, której główną inspiracją był Paryż. Dziś ja, Warszawianka z urodzenia, Łodzianka z potrzeby serca podpowiem co warto zobaczyć w Łodzi. Zapraszam!

Łódź - co zobaczyć?

Kiedy warto przyjechać do Łodzi?

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że pora roku ma znaczenie! Dlatego też jeśli planujecie zwiedzać Łódź i chcecie docenić jej nietuzinkowość, koniecznie przyjedźcie tu późną wiosną, latem bądź wczesną jesienią. Nie dość, że metropolia tętni wtedy życiem, to na dodatek możecie mieć szczęście i załapać się na jakąś ciekawą imprezę, jak np.: Light Move Festiwal .

Łódź – co zobaczyć w postindustrialnym mieście. Lista top atrakcji:

Lofty Scheiblera

Imponujące, luksusowe budynki mieszkalne, przerobione ze starej fabryki. Ponoć cena kupna mieszkania w loftach to wydatek rzędu miliona polskich złotych. Czy warto? Ponoć mówi się, że cegły wciąż przesiąknięte są toksynami wykorzystywanymi niegdyś w tamtejszych zakładach.

Łódź - co zobaczyć? Lofty Scheiblera

Księży Młyn

Rozległa dzielnica, w której znajdował się zespół fabryk włókienniczych oraz obiektów towarzyszących, w tym budynków mieszkalnych (zamieszkiwanych przez pracowników i ich rodziny), straży pożarnej czy szkołę. Tak zwane miasto w mieście. Urocza, spokojna miejscówka, gdzie z przyjemnością chodzę na spacery.

Łódź - co zobaczyć? Księży Młyn

Podwórka i kamienice w Łodzi

Niektóre łódzkie bramy (niektóre! bo generalnie trzeba uważać, gdzie się chodzi 😉 ) kryją piękne podwórka, kamienice oraz klatki schodowe. Więcej o takich miejscach przeczytasz w poniższym artykule:

NIEZWYKŁE KAMIENICE, PODWÓRKA I KLATKI SCHODOWE W ŁODZI

Łódź - co zobaczyć? Kamienice i podwórka

Łódź - co zobaczyć? Pasaż róży

Łódź - co zobaczyć? Podwórko "Narodziny Dnia"

Łódzkie Murale

Łódź została okrzyknięta miastem murali nie bez powodu. Zobacz 30 najciekawszych murali w Łodzi:

MURALE W ŁODZI – SZLAKIEM ŁÓDZKIEGO STREET ARTU

Cmentarz Żydowski w Łodzi

Więcej na ten temat przeczytasz tu:

CMENTARZ ŻYDOWSKI W ŁODZI – WRZEŚNIOWA ODSŁONA NEKROPOLII

Co warto zobaczyć w Łodzi - cmentarz żydowski

Góra Rudzka i Las Ruda-Popioły

Góra Rudzka oferuje ciekawe widoki na panoramę Łodzi oraz tor saneczkowy 🙂 z kolei u podnóża wzgórza znajduje się las, w którym stoją stare wille, niegdyś należące do fabrykantów.

Łódź - co zobaczyć? Góra Rudzka

Łódź - co zobaczyć? Las Popioły

Stacja Radegast

Pomnik zagłady mieszkańców Litzmannstadt Ghetto.

Dworzec Fabryczny Łódź

Chyba najładniejszy w całej Polsce 🙂 bardzo ciekawy projekt.

Łódź - co zobaczyć? Dworzec Fabryczny

Centrum Nauki i Techniki, Planetarium EC 1

Zespół budynków dawnej elektrowni łódzkiej, w której obecnie mieści się centrum nauki oraz planetarium.

Łódź - co zobaczyć? EC 1

Ogród Botaniczny i Palmiarnia

PALMIARNIA W ŁODZI – EGZOTYCZNY ZAKĄTEK MIASTA

Łódź - co zobaczyć? Ogród Botaniczny i Palmiarnia

Bajkowy szlak

W Łodzi można natrafić na rzeźby przedstawiające bohaterów filmów i seriali dla dzieci. Poniżej zostawiam namiary na poszczególne pomniki:

 • Pomnik Misia Uszatka ul. Piotrkowska 87
 • Pomnik Pingwina Pik-Poka al. Unii Lubelskiej 4
 • Pomnik kota Filemona i Bonifacego pl. Zwycięstwa 1
 • Pomnik bohaterów filmu „Zaczarowany ołówek” ul. Traugutta 18
 • Pomnik Plastusia Park im. Henryka Sienkiewicza
 • Pomnik trzech misiów Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
 • Pomnik wróbelka Ćwirka al. Piłsudskiego 61, Park Źródliska
 • Pomnik Maurycego i Hawranka ul. Konstantynowska 8/10
 • Pomnik Ferdynanda Wspaniałego al. Józefa Piłsudskiego 15/23, przy głównym wejściu do Galerii Łódzkiej

Łódź - co zobaczyć? Łódź bajkowa

Instalacja „Nostalgia”

Na przystanku przy pl. Dąbrowskiego pojawiła się instalacja „Nostalgia” przedstawiająca suszone kwiaty i rośliny zatopione w bezbarwnej żywicy. Autorką niniejszej pracy jest  Dominika Cebula.

Łódź – co zobaczyć w postindustrialnym mieście – podsumowanie

Przyznam, że nie lada wyzwaniem było dla mnie napisanie tej notatki. Po pierwsze jest tak wiele miejsc do wymienienia. Po drugie, o niektórych nie da się powiedzieć w jednym, góra dwóch zdaniach nie pokazując przy tym zdjęć z różnych perspektyw czy nie zagłębiając się w szczegóły. Dlatego też myślę, że wrócę do pewnych wątków w osobnych postach.

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Łodzi znajdziesz tu.

Summary
Co warto zobaczyć w Łodzi? Top atrakcje!
Article Name
Co warto zobaczyć w Łodzi? Top atrakcje!
Description
Łódź atrakcje, czyli co warto zobaczyć w Łodzi? Na to pytanie odpowiem ja- Warszawianka z urodzenia zamieszkująca Łódź od 2013 roku.
Author
Publisher Name
Voyaga

Komentarze do “Łódź – co zobaczyć w postindustrialnym mieście? Top atrakcje!”

 1. Byłam w Łodzi raz i mimo sceptycyzmu wielu osób, z którymi rozmawiałam Łódź wydała mi się miastem ciekawym, podnoszącym się z ruin, w którym jest wiele do odkrycia 🙂 Byłam tam jesienią, muszę wybrać się wiosną tak jak mówisz:)

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Zazwyczaj osoby, które krytykują to miasto zaczynają i kończą zwiedzanie Łodzi na… Piotrkowskiej. I to jest błąd.
   Serdecznie zapraszam do Boatcity- mam nadzieję, że wskazówki się przydadzą 🙂

   Odpowiedz
 2. Zwykle w Łodzi bywam raz w roku i widzę jak się zmienia. Większość z wymienionych miejsc widziałam ale muszę nadrobić zaległości w temacie parków. Z tych widziałam tylko Park Źródliska.

  Odpowiedz
 3. To miło, że nie tylko łodzianie przeprowadzają się do Warszawy, ale i odwrotnie 😀 Cieszy nas, że opisujesz Łódź w równie pochlebny sposób – wiele osób powinno nauczyć doceniać się jej piękno! Do miejsc wartych uwagi dodalibyśmy oczywiście prężnie rozwijające się Nowe Centrum Łodzi, a przede wszystkim imponujący Dworzec Łódź Fabryczna i pełne atrakcji dla osób w każdym wieku Centrum Nauki i Techniki EC1. Przydałoby się też więcej zdjęć murali – ich różnorodność na pewno zachęci więcej osób do odwiedzenia naszego miasta 🙂

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Cześć! Bardzo mi miło, że tu zajrzeliście 🙂 Łódź jets już dla mnie jak dom. I dziękuję za podpowiedzi- faktycznie, miejsca o których wspominacie zasługują na swoje miejsce w TOP polecanych. Pozdrawiam ciepło 🙂

   Odpowiedz
 4. Może w tym roku dotrę na Light Move Festiwal i wtedy na pewno skorzystam z Twoich podpowiedzi. W Łodzi byłam tylko raz na 1 dzień podczas Salonu Ciekawej Książki. Wtedy udało mi się zobaczyć tylko okolice Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Kinematografii. Może tym razem uda się zobaczyć więcej.

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Z całego serca polecam! Naprawdę warto, i tak jak piszesz- przy okazji mogłabyś lepiej poznac to miasto. gdybys miała jakies pytania, służę pomoca 🙂 dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie w moje internetowe kąty! 🙂

   Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   O, dziękuję za rekomendację- tak się składa,że na moim IG prowadzę spis polecanych restauracji w Łodzi, zatem następnym razem postaram się odwiedzić Gargoły 🙂 Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.