
Łódź jest miastem, które z pewnością Cię zaskoczy. Z jednej strony wciąż zobaczysz tu ruiny i zgliszcza pozostałe po upadku przemysłu w latach 90 XX wieku. Z drugiej, zastaniesz prężnie rozwijającą się aglomerację, przywracającą blask oraz świetność architekturze, której główną inspiracją był Paryż. Dziś ja, Warszawianka z urodzenia, Łodzianka z potrzeby serca podpowiem co warto zobaczyć w Łodzi. Zapraszam!
Kiedy warto przyjechać do Łodzi?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że pora roku ma znaczenie! Dlatego też jeśli planujecie zwiedzać Łódź i chcecie docenić jej nietuzinkowość, koniecznie przyjedźcie tu późną wiosną, latem bądź wczesną jesienią. Nie dość, że metropolia tętni wtedy życiem, to na dodatek możecie mieć szczęście i załapać się na jakąś ciekawą imprezę, jak np.: Light Move Festiwal .
Łódź – co zobaczyć w postindustrialnym mieście. Lista top atrakcji:
Lofty Scheiblera
Imponujące, luksusowe budynki mieszkalne, przerobione ze starej fabryki. Ponoć cena kupna mieszkania w loftach to wydatek rzędu miliona polskich złotych. Czy warto? Ponoć mówi się, że cegły wciąż przesiąknięte są toksynami wykorzystywanymi niegdyś w tamtejszych zakładach.
Księży Młyn
Rozległa dzielnica, w której znajdował się zespół fabryk włókienniczych oraz obiektów towarzyszących, w tym budynków mieszkalnych (zamieszkiwanych przez pracowników i ich rodziny), straży pożarnej czy szkołę. Tak zwane miasto w mieście. Urocza, spokojna miejscówka, gdzie z przyjemnością chodzę na spacery.
Podwórka i kamienice w Łodzi
Niektóre łódzkie bramy (niektóre! bo generalnie trzeba uważać, gdzie się chodzi 😉 ) kryją piękne podwórka, kamienice oraz klatki schodowe. Więcej o takich miejscach przeczytasz w poniższym artykule:
NIEZWYKŁE KAMIENICE, PODWÓRKA I KLATKI SCHODOWE W ŁODZI
Łódzkie Murale
Łódź została okrzyknięta miastem murali nie bez powodu. Zobacz 30 najciekawszych murali w Łodzi:
MURALE W ŁODZI – SZLAKIEM ŁÓDZKIEGO STREET ARTU
Cmentarz Żydowski w Łodzi
Więcej na ten temat przeczytasz tu:
CMENTARZ ŻYDOWSKI W ŁODZI – WRZEŚNIOWA ODSŁONA NEKROPOLII
Góra Rudzka i Las Ruda-Popioły
Góra Rudzka oferuje ciekawe widoki na panoramę Łodzi oraz tor saneczkowy 🙂 z kolei u podnóża wzgórza znajduje się las, w którym stoją stare wille, niegdyś należące do fabrykantów.
Stacja Radegast
Pomnik zagłady mieszkańców Litzmannstadt Ghetto.
Dworzec Fabryczny Łódź
Chyba najładniejszy w całej Polsce 🙂 bardzo ciekawy projekt.
Centrum Nauki i Techniki, Planetarium EC 1
Zespół budynków dawnej elektrowni łódzkiej, w której obecnie mieści się centrum nauki oraz planetarium.
Ogród Botaniczny i Palmiarnia
PALMIARNIA W ŁODZI – EGZOTYCZNY ZAKĄTEK MIASTA
Bajkowy szlak
W Łodzi można natrafić na rzeźby przedstawiające bohaterów filmów i seriali dla dzieci. Poniżej zostawiam namiary na poszczególne pomniki:
- Pomnik Misia Uszatka ul. Piotrkowska 87
- Pomnik Pingwina Pik-Poka al. Unii Lubelskiej 4
- Pomnik kota Filemona i Bonifacego pl. Zwycięstwa 1
- Pomnik bohaterów filmu „Zaczarowany ołówek” ul. Traugutta 18
- Pomnik Plastusia Park im. Henryka Sienkiewicza
- Pomnik trzech misiów Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
- Pomnik wróbelka Ćwirka al. Piłsudskiego 61, Park Źródliska
- Pomnik Maurycego i Hawranka ul. Konstantynowska 8/10
- Pomnik Ferdynanda Wspaniałego al. Józefa Piłsudskiego 15/23, przy głównym wejściu do Galerii Łódzkiej
Instalacja „Nostalgia”
Na przystanku przy pl. Dąbrowskiego pojawiła się instalacja „Nostalgia” przedstawiająca suszone kwiaty i rośliny zatopione w bezbarwnej żywicy. Autorką niniejszej pracy jest Dominika Cebula.
Łódź – co zobaczyć w postindustrialnym mieście – podsumowanie
Przyznam, że nie lada wyzwaniem było dla mnie napisanie tej notatki. Po pierwsze jest tak wiele miejsc do wymienienia. Po drugie, o niektórych nie da się powiedzieć w jednym, góra dwóch zdaniach nie pokazując przy tym zdjęć z różnych perspektyw czy nie zagłębiając się w szczegóły. Dlatego też myślę, że wrócę do pewnych wątków w osobnych postach.
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję
Więcej ciekawych postów o Łodzi znajdziesz tu.

Byłam w Łodzi raz i mimo sceptycyzmu wielu osób, z którymi rozmawiałam Łódź wydała mi się miastem ciekawym, podnoszącym się z ruin, w którym jest wiele do odkrycia 🙂 Byłam tam jesienią, muszę wybrać się wiosną tak jak mówisz:)
Zazwyczaj osoby, które krytykują to miasto zaczynają i kończą zwiedzanie Łodzi na… Piotrkowskiej. I to jest błąd.
Serdecznie zapraszam do Boatcity- mam nadzieję, że wskazówki się przydadzą 🙂
Zwykle w Łodzi bywam raz w roku i widzę jak się zmienia. Większość z wymienionych miejsc widziałam ale muszę nadrobić zaległości w temacie parków. Z tych widziałam tylko Park Źródliska.
gdybyś miała pytania, służę pomocą 🙂 Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie !
To miło, że nie tylko łodzianie przeprowadzają się do Warszawy, ale i odwrotnie 😀 Cieszy nas, że opisujesz Łódź w równie pochlebny sposób – wiele osób powinno nauczyć doceniać się jej piękno! Do miejsc wartych uwagi dodalibyśmy oczywiście prężnie rozwijające się Nowe Centrum Łodzi, a przede wszystkim imponujący Dworzec Łódź Fabryczna i pełne atrakcji dla osób w każdym wieku Centrum Nauki i Techniki EC1. Przydałoby się też więcej zdjęć murali – ich różnorodność na pewno zachęci więcej osób do odwiedzenia naszego miasta 🙂
Cześć! Bardzo mi miło, że tu zajrzeliście 🙂 Łódź jets już dla mnie jak dom. I dziękuję za podpowiedzi- faktycznie, miejsca o których wspominacie zasługują na swoje miejsce w TOP polecanych. Pozdrawiam ciepło 🙂
Może w tym roku dotrę na Light Move Festiwal i wtedy na pewno skorzystam z Twoich podpowiedzi. W Łodzi byłam tylko raz na 1 dzień podczas Salonu Ciekawej Książki. Wtedy udało mi się zobaczyć tylko okolice Centralnego Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Kinematografii. Może tym razem uda się zobaczyć więcej.
Z całego serca polecam! Naprawdę warto, i tak jak piszesz- przy okazji mogłabyś lepiej poznac to miasto. gdybys miała jakies pytania, służę pomoca 🙂 dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie w moje internetowe kąty! 🙂
Będąc z wizytą w Łodzi na pewno warto zajrzeć do Restauracji Gargoły przy Piotrkowskiej 43, pyszne polskie jedzenie
O, dziękuję za rekomendację- tak się składa,że na moim IG prowadzę spis polecanych restauracji w Łodzi, zatem następnym razem postaram się odwiedzić Gargoły 🙂 Pozdrawiam!