
Gdybyście zapytali mnie co ciekawego można zobaczyć w Łodzi za darmo i przy tym aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, to bez wahania poleciłabym Wam wycieczkę, której tematem przewodnim byłaby sztuka uliczna. A, że mamy jej tu całkiem sporo, to postanowiłam ułatwić Wam nieco zadanie i zaprezentować najciekawsze według mnie murale w Łodzi. Co więcej, w notatce znajdziecie też opisy poszczególnych obrazów, a także adresy, pod którymi się znajdują. Zapraszam!
Łódzkie murale – wizytówka miasta
W 2008 roku w Łodzi powstała fundacja Urban Forms, której głównym celem stało się upowszechnianie kultury oraz sztuki miejskiej zarówno w Polsce, jak i zagranicą. To właśnie dzięki tej inicjatywie w mieście mojego zamieszkania zaczęły pojawiać się nietuzinkowe malunki, które nadały Łodzi powiew świeżości i sprawiły, że zaczęła wychodzić z cienia innych miast Polski. Ponadto, łódzkie murale doczekały się specjalnego materiału, który został wyemitowany przez stację CNN. Z kolei w 2014 roku amerykański Huffington Post (witryna wydarzeniowa i blog polityczny) okrzyknął Łódź mianem „The artsiest city”! Na chwilę obecną w Łodzi znajduje się około 149 murali umieszczonych na elewacjach budynków.
Zobacz moje inne notatki o sztuce ulicznej w Polsce:
Niezwykłe kamienice, podwórka i klatki schodowe w Łodzi
Zalipie – Kolorowa wieś w Małopolsce
Ulica Roosvelta we Wrocławiu
30 najciekawszych murali w Łodzi – moja subiektywna lista
Murale w Łodzi – Łódź ul. Piotrkowska 152
Jest to najstarszy mural w mieście. Powstał w 2001 roku i na tamten czas był największym tego typu malunkiem na świecie, dzięki czemu był nawet wpisany do księgi rekordów Guinnessa.
Murale w Łodzi – Pocztówka z Łodzi ul. Żwirki 6
Widokówka prezentuje flagę miasta, Białą Fabrykę i fragment ulicy Piotrkowskiej.
Murale w Łodzi – Enjoy the silence parking OFF Piotrkowska (wejście od ul. Sienkiewicza)
Malowidło powstało w ramach projektu Unique Art Łódź i jest dziełem dwóch twórców: Roberta Procha oraz Grupy Etam. Warto zwrócić uwagę, że mural został zachowany w stonowanych barwach, oprócz jego środkowej części, a ponadto jest zderzeniem dwóch form: statycznej (mężczyzna, martwa natura) oraz dynamicznej (pies).
Murale w Łodzi – Niebieskie Ptaki
„Jesteśmy jak niebieskie ptaki. Mamy dotrzeć z tym, co niebańskie, do tych, którzy tego potrzebują”. Oto seria murali, które powstały z okazji 800-lecia zatwierdzenia zgromadzenia zakonu Dominikańskiego.
Wizja św. Dominika ul. Pomorska 22
Jest to zobrazowanie wizji św. Dominika, w której ujrzał piękne drzewo i odlatujące z niego ptaki. Zakonnik wierzył, że był to znak dla niego, aby rozprzestrzenić zakon dominikański na Europę.
Orły ul. Próchnika 15
Mural przedstawia szybujące orły, które są symbolizują przekraczanie osobistych granic oraz wzniosłego charakteru powołania każdego człowieka.
Kontemplacja ul. Wólczańska 27
„Kontemplować i dzielić się owocami kontemplacji” to maksyma, do której nawiązuje poniższe dzieło.
Czarny Kruk ul. Żeromskiego 31
Mural symbolizujący duchową walkę.
Murale w Łodzi – Rubinstein skrzyżowanie ul. Sienkiewicza 18 (nieopodal Dworca Fabrycznego)
To najbardziej kolorowy mural w Łodzi przedstawiający łódzkiego pianistę- Arthura Rubinsteina. Autorem dzieła jest Brazylijczyk, Eduardo Kobra, który słynie z malowania muralowych portretów posługując się stylistyką fotorealistyczną połączoną z kalejdoskopowym ornamentem.
Murale w Łodzi – Madame Chicken (W aeroplanie) ul. Politechniki 16
Mural powstał z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima (2013) i nawiązuje do jego wiersza pt.: „W Aeroplanie”.
Murale w Łodzi – Jerzyk/Apus Apus ul.Kilińskiego 127
Wizerunek ptaka powstał z materiałów recyklingowych i ma na celu zwrócenie uwagi na problem zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt.
Murale w Łodzi – Cisza ul. Wólczańska 13
Mural w formie 3D wykonany z metalowych prętów.
Murale w Łodzi – Oblicze Piękna ul. Wschodnia 70
Obraz nawiązujący do wizerunku Matki Boskiej oraz hasła „Czy piękno może zbawić świat?”.
Murale w Łodzi – Wzrastasz ul. Żeromskiego 20
Choć na pierwszy rzut oka niewielki i niepozorny, to gwarantuję, że poznanie historii murala oraz zawartego w nim przesłania sprawi, że stanie się on wielki i istotny. Otóż malunek powstał w hołdzie zmarłemu w 2015 roku profesorowi Januszowi Boissie, wicedyrektorowi i nauczycielu geografii w liceum im. M. Kopernika. Mężczyzna poprzez swoją charyzmę, bezkompromisowość oraz wartości, którymi się kierował, stał się swojego rodzaju wzorem i ideałem dla niejednego ucznia.
Mural przedstawia intensywnie zielone kiełki roślin, które wyrosły z gleby „nasiąkniętej” takimi cechami jak: odwaga, uczciwość, patriotyzm, przyjaźń i szacunek. Te uniwersalne wartości tworzą filozoficzne pytanie (czy) „wzrastasz?” jako człowiek?
Pozostałe murale w Łodzi
Bez nazwy ul. Narutowicza 25
Tańcząca para ul. Roosvelta 5
Primavera ul. Uniwersytecka 12

Jeleń ul. Łąkowa 10

List Miłosny ul. Pomorska 67

Fala ul. Pomorska 92

Po rozmowie skrzyżowanie ul. Zachodniej i ul. Więckowskiego

Łasice kradną jajka ul. Nowomiejska 5

Łódzkie Totemy i Taurus ul. Jaracza 20
Czuć ul. Kilińskiego 26

Kobieta Kot ul. Sienkiewicza 39

M-City ul. Tuwima 16

Mural zaprojektowany przez Jurka Owsiaka – Wędruj ul. Strajku Łódzkich Studentów w 1981 r. 1
Życie jest stanem umysłu ul. Skłodowskiej-Curie 26
Trójwymiarowy mural ul. Pomorska 93
Czas pożarł nas ul. Wólczańska 109
Ciekawa jestem, który mural przypadł Wam najbardziej do gustu? Dajcie koniecznie znać w komentarzu!
Lista i mapa murali w Łodzi
Spis oraz położenie murali znajdziesz tu.
Murale w Łodzi – podsumowanie
Jestem dumna z faktu, że z roku na rok w Łodzi pojawia się coraz więcej ciekawych inicjatyw. Wszakże aglomeracja ta zdążyła już zasłynąć dzięki takim przedsięwzięciom jak chociażby: Festiwal 4 Kultur, Light Move Festival czy projektowi „Mia100 kamienic”. Z kolei teraz jest o niej głośno właśnie za sprawą nietuzinkowych murali, które Wam zaprezentowałam w niniejszej notatce! Mam ogromną nadzieję, że dzięki tym jak i przyszłym inwencjom etykietka nadana Łodzi za czasów PRL zacznie w końcu przechodzić do lamusa, a w jej miejsce wstąpi przekonanie, że Łódź jest szalenie ciekawym i fajnym miastem, które warto odwiedzić.
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na FB i/bądź na Instagramie. Dziękuję ❤
Więcej ciekawych postów o Łodzi znajdziesz tu.


Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!