Oldtimer – auta na Kubie

Krajobraz Kuby to nie tylko lazurowe Morze Karaibskie, sielskie doliny czy stare, acz barwne budynki pamiętające czasy panowania hiszpańskiego. To także piękne, kolorowe, a przy tym wiekowe auta, które co i rusz dumnie przemykają drogami tej klimatycznej wyspy. Jaka jest historia i skąd wzięły się zabytkowe samochody na Kubie, dowiedziecie się z niniejszej artykułu „Oldtimer – auta na Kubie”. Zapraszam!

Oldtimer – auta na Kubie. Historia

Można rzec, że Kuba jest jak prawdziwe muzeum motoryzacji, ponieważ na ulicach tego kraju można zobaczyć wiele ciekawych okazów samochodowych pochodzących z Ameryki oraz z byłych krajów Związku Radzieckiego. Mowa tu m.in.: o chevroletach, cadillacach, fordach, moskwiczach czy wołgach. Co więcej, na Kubie dostrzeżemy także polski akcent w postaci Fiata 126p (Malucha), pieszczotliwie zwanego przez Kubańczyków Polaco.

Skąd wzięły się niniejsze samochody na wyspie? Otóż amerykańskie oldtimery to spuścizna z czasów Rewolucji Kubańskiej, kiedy to Amerykanie w popłochu opuszczali Kubę pozostawiając swoje majątki. Natomiast radzieckie maszyny przyjechały do kraju w latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych. Jednak w związku z trudnymi warunkami klimatycznymi pojazdy z bloku wschodniego nie przetrwały zbyt długo, ale pozostawiły po sobie masę części zamiennych, które sprytni i zdolni Kubańczycy wykorzystali do usprawnienia amerykańskich krążowników.

Na Kubie jest wielu utalentowanych mechaników, toteż większość wiekowych samochodów jest wciąż sprawna. Mniej więcej połowa amerykańskich oldtimerów pochodzi z lat pięćdziesiątych, ale nie brakuje tam też aut z lat czterdziestych, a nawet trzydziestych minionego stulecia.*

Przejażdżka oldtimerem w Hawanie

Podczas mojego pobytu na Kubie bardzo często poruszałam się taksówkami. Przede wszystkim korzystałam z taxicollectivo do przemieszczania się po kraju. Auta, które nas transportowały były bardzo różne: od ładnych, zabytkowych, po stare ciężarówki przerobione np.: na autokar. Jednak najbardziej zaskoczył mnie „specjalny” górski samochód, który wiózł nas do Rezerwatu Przyrody Topes Collantes. Po pierwszym zakręcie zaczął palić się silnik, który kierowca gasił wodą ze strumienia.

W Hawanie, razem z towarzyszami podróży, wykupiliśmy sobie przejażdżkę wybranym przez nas oldtimerem. Przez godzinę jeździliśmy po stolicy Kuby, zatrzymując się w jej najważniejszych punktach (np.: Plac Rewolucji, panorama z dzielnicy Casablanka). Za tę przyjemność zapłaciliśmy 40 CUC.

Oczywiście na Kubie nie brakuje nowoczesnych aut, ale posiadają je osoby, które mają znaczenie dla systemu, a także przeszły specjalny proces weryfikacji i uzyskały podpis wiceprezydenta Rady Ministrów.

Mam nadzieję, że spodobał się Wam mój wpis o oldtimerach jak i same pojazdy 🙂 Pozdrawiam !

*źródło

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Kubie znajdziesz tu.

Komentarze do “Oldtimer – auta na Kubie”

  1. Kuba to wiadomo, klasyk dla miłośników motoryzacji. Jednak takie niespodzianki można też znaleźć w mniej spodziewanych miejscach. Na przykład w Anglii można zobaczyć na ulicach wiele starych samochodów. Są nawet konkretne miasta/dzielnice, gdzie czają się nastoletni chłopcy z aparatami polując na takie perełki 🙂

    Odpowiedz
    1. Voyaga Autor

      Dzięki Twojemu komentarzowi, będąc niedawno w Londynie, starałam się zwracać szczególną uwagę na takie samochody, i faktycznie! najwięcej z nich zobaczyłam na Notting Hill 🙂

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.