
Pałac w Walewicach to jeden mało znanych obiektów w Województwie Łódzkim. A szkoda, bo jest to nie tylko urocze, ale przede wszystkim ciekawe miejsce chociażby ze względu na to, że mieszkała w nim Maria Walewska – kochanka Napoleona Bonaparte. Co więcej, to właśnie w rzeczonym pałacu metresa cesarza urodziła ich wspólnego syna, Aleksandra Colonna-Walewskiego.
Pałac w Walewicach – historia obiektu i stadniny koni
Ten klasycystyczny pałac został zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego. Wybudowano go w latach 1773-1783 na zlecenie Anastazego Walewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt znajduje się na terenie rozległego parku krajobrazowego, nad rzeką Mrogą.
Warto wspomnieć o tym, że w jednym z pałacowych pawilonów zachowały się oryginalnie malowane tapety z XIX w. przedstawiające wątki mitologiczne. Ponadto, na terenie parku wciąż można zobaczyć późnobarokowe oraz klasycystyczne rzeźby z piaskowca przedstawiające m.in.: Marsa, Wenus, Dianę, a także dwie hermy.
Jeśli zaś chodzi o stadninę koni, to jej początki sięgają połowy XIX wieku. To właśnie wtedy majątek przeszedł w ręce rodziny Grabińskich (herbu Pomian). Grabińscy założyli przylegającą do pałacu stadninę, w której hodowali konie (anglo-araby). Natomiast po II Wojnie Światowej pałac wraz ze wszystkimi obiektami wokół przeszedł w ręce państwa.
Zwiedzanie pałacu i nocleg w Walewicach
Spacer po terenie należącego do Pałacu w Walewicach jest darmowy, natomiast aby zwiedzić wnętrza obiektu trzeba wcześniej dokonać rezerwacji telefonicznej. Kontakt oraz cennik znajdziecie tu.
Oprócz tego w pałacu można także wynająć nocleg w iście arystokratycznym stylu. Więcej na ten temat przeczytacie tu.
Pałac w Walewicach – pałac i stadnina koni – podsumowanie
Przyznaję, że z miejsca uległam urokowi pałacu w Walewicach oraz jego malowniczym okolicznościom. Na swój sposób skojarzył mi się z Łazienkami Królewskimi w Warszawie. Muszę także dodać, że bardzo zaintrygował mnie wątek miłosny Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte, który planuję zgłębić na podstawie artykułów, które uda mi się znaleźć.
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję
Więcej ciekawych postów o Województwie Łódzkim znajdziesz tu.
