Pałac w Walewicach – na kawie u Marii Walewskiej

Pałac w Walewicach to jeden mało znanych obiektów w Województwie Łódzkim. A szkoda, bo jest to nie tylko urocze, ale przede wszystkim ciekawe miejsce chociażby ze względu na to, że mieszkała w nim Maria Walewska – kochanka Napoleona Bonaparte. Co więcej, to właśnie w rzeczonym pałacu metresa cesarza urodziła ich wspólnego syna, Aleksandra Colonna-Walewskiego.

Walewice - pałac i stadnina koni

Pałac w Walewicach – historia obiektu i stadniny koni

Ten klasycystyczny pałac został zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego. Wybudowano go w latach 1773-1783 na zlecenie Anastazego Walewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt znajduje się na terenie rozległego parku krajobrazowego, nad rzeką Mrogą.

Walewice - pałac i stadnina koni

Warto wspomnieć o tym, że w jednym z pałacowych pawilonów zachowały się oryginalnie malowane tapety z XIX w. przedstawiające wątki mitologiczne. Ponadto, na terenie parku wciąż można zobaczyć późnobarokowe oraz klasycystyczne rzeźby z piaskowca przedstawiające m.in.: Marsa, Wenus, Dianę, a także dwie hermy.

Walewice - pałac i stadnina koni

Walewice - pałac i stadnina koni

Jeśli zaś chodzi o stadninę koni, to jej początki sięgają połowy XIX wieku. To właśnie wtedy majątek przeszedł w ręce rodziny Grabińskich (herbu Pomian). Grabińscy założyli przylegającą do pałacu stadninę, w której hodowali konie (anglo-araby). Natomiast po II Wojnie Światowej pałac wraz ze wszystkimi obiektami wokół przeszedł w ręce państwa.

Walewice - stadnina koni

Zwiedzanie pałacu i nocleg w Walewicach

Spacer po terenie należącego do Pałacu w Walewicach jest darmowy, natomiast aby zwiedzić wnętrza obiektu trzeba wcześniej dokonać rezerwacji telefonicznej. Kontakt oraz cennik znajdziecie tu.

Oprócz tego w pałacu można także wynająć nocleg w iście arystokratycznym stylu. Więcej na ten temat przeczytacie tu.

Walewice - pałac i stadnina koni

Walewice - pałac i stadnina koni

Walewice - pałac i stadnina koni

Pałac w Walewicach – pałac i stadnina koni – podsumowanie

Przyznaję, że z miejsca uległam urokowi pałacu w Walewicach oraz jego malowniczym okolicznościom. Na swój sposób skojarzył mi się z Łazienkami Królewskimi w Warszawie. Muszę także dodać, że bardzo zaintrygował mnie wątek miłosny Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte, który planuję zgłębić na podstawie artykułów, które uda mi się znaleźć.

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Województwie Łódzkim znajdziesz tu.

Summary
Walewice - pałac i stadnina koni w Województwie Łódzkim
Article Name
Walewice - pałac i stadnina koni w Województwie Łódzkim
Description
W Województwie Łódzkim, pomiędzy miejscowościami Piątek i Sobota znajduje się wieś Walewice, a w niej pałac oraz stadnina koni. Zapraszam na relację!
Author

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.