
Palmiarnia w Łodzi to jeden z najciekawszych obiektów w mieście, a zarazem najnowocześniejsze tego typu miejsce w Europie. Zapraszam na relację z najbardziej egzotycznego zakątka Łodzi!
Palmiarnia w Łodzi – historia
W II połowie XIX wieku w Łodzi zaczęły powstawać pałace fabrykantów, a wraz z nimi ogrody, w których hodowano rzadkie okazy roślin cieplarnianych. Jednakże, w latach 20 ubiegłego roku nadszedł kryzys, który doprowadził do likwidacji rzeczonych oranżerii. Tak więc rośliny trafiły do miejskich szklarni, zajmując miejsce obok okazów pozostawionych po I Wojnie Światowej przez carskich urzędników, którzy uciekali wtedy z Łodzi. W 1955 roku postanowiono zrobić jedno miejsce, w którym znalazłyby się wszystkie egzotyczne rośliny. W ten oto sposób dawny budynek stołówki przerobiono na palmiarnię, którą finalnie udostępniono do zwiedzania 1 września 1956 roku. Palmiarnia znajduje się na terenie Parku Źródliska, przy ulicy Piłsudskiego.
Rośliny i motyle w łódzkiej palmiarni
Obecnie w palmiarni znajduje się ok.4,5 tysiąca gatunków roślin, w tym liczące ponad 100 lat palmy. Co więcej, obiekt został podzielony na 3 części, a mianowicie na pawilony o następującej tematyce:
- śródziemnomorskiej
- tropikalnej
- pustynno-kaktusowej
Warto wspomnieć, że przed każdym wejściem wisi tablica, na której wyświetla się temperatura oraz wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.
Ponadto, od czasu do czasu na terenie palmiarni organizowane są różne ciekawe przedsięwzięcia, wystawy oraz pokazy (np.: tropikalne motyle). Warto śledzić informacje na stronie obiektu.
Sklep i kawiarnia w łódzkiej palmiarni
Na terenie palmiarni działa sklep, a także urocza kawiarnia, w której nie brak klimatu jak w dżungli.
Palmiarnia w Łodzi – godziny otwarcia, cennik i parking
Palmiarnię Ogrodu Botanicznego można odwiedzić od wtorku do piątku w godzinach 11-16, oraz w sobotę i w niedzielę od 9-16. W poniedziałki obiekt jest nieczynny.
Bilety wstępu kosztują:
- ulgowy – 5 zł
- normalny – 10 zł
- bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 25 zł
Poza tym istnieje możliwość wykupienia biletu grupowego, a nawet roczny karnet do palmiarni!
Jeśli planujecie wybrać się do palmiarni autem, to proponuję zaparkować auto na bezpłatnym parkingu na ulicy Targowej (kawałek trzeba przejść) lub przy wejściu do Parku Źródliska na ulicy Fabrycznej.
Palmiarnia Ogrodu Botanicznego – podsumowanie
Uważam, że palmiarnia jest bardzo ciekawym obiektem, w którym bez względu na porę roku na zewnątrz, można poczuć się jak w tropikach. Poza tym bardzo podoba mi się pomysł ulokowania kawiarni w tymże budynku. Ma ona niesamowity klimat, w związku z czym polecam Wam zajrzeć do niej na cos dobrego.


A jak wychodzi w porównaniu z Palmiarnią w Gliwicach? Która ciekawsza? 😉
Nie wiem, nie widziałam tej w Gliwicach. A czy Ty masz porównanie?
Byłem tam kilkanaście lat temu! Najwyższy czas nadrobić – pewnie coś nowego urosło 🙂
Na pewno coś urosło, i pewnie co nieco doszło 🙂 Łódź zaprasza!
Palmiarnie są super…. Nie natknęłaś się na jakieś sesje fotograficzne?
Niestety nie, choć to faktycznie mogłoby być super miejsce na tego typu sesje 🙂
Piękne miejsce. Może uda mi się odwiedzić, jak będę jechała do Łodzi na kolejne muralowe łowy. 🙂
Serdecznie polecam! W pobliżu palmiarni jest parę murali 🙂