Palmiarnia w Łodzi – egzotyczny zakątek miasta

Palmiarnia w Łodzi to jeden z najciekawszych obiektów w mieście, a zarazem najnowocześniejsze tego typu miejsce w Europie. Zapraszam na relację z najbardziej egzotycznego zakątka Łodzi!

Palmiarnia w Łodzi – historia

W II połowie XIX wieku w Łodzi zaczęły powstawać pałace fabrykantów, a wraz z nimi ogrody, w których hodowano rzadkie okazy roślin cieplarnianych. Jednakże, w latach 20 ubiegłego roku nadszedł kryzys, który doprowadził do likwidacji rzeczonych oranżerii. Tak więc rośliny trafiły do miejskich szklarni, zajmując miejsce obok okazów pozostawionych po I Wojnie Światowej przez carskich urzędników, którzy uciekali wtedy z Łodzi.  W 1955 roku postanowiono zrobić jedno miejsce, w którym znalazłyby się wszystkie egzotyczne rośliny. W ten oto sposób dawny budynek stołówki przerobiono na palmiarnię, którą finalnie udostępniono do zwiedzania 1 września 1956 roku. Palmiarnia znajduje się na terenie Parku Źródliska, przy ulicy Piłsudskiego.

Palmiarnia Łódź

Palmiarnia Łódź

Rośliny i motyle w łódzkiej palmiarni

Obecnie w palmiarni znajduje się ok.4,5 tysiąca gatunków roślin, w tym liczące ponad 100 lat palmy. Co więcej, obiekt został podzielony na 3 części, a mianowicie na pawilony o następującej tematyce:

  • śródziemnomorskiej
  • tropikalnej
  • pustynno-kaktusowej

Warto wspomnieć, że przed każdym wejściem wisi tablica, na której wyświetla się temperatura oraz wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.
Ponadto, od czasu do czasu na terenie palmiarni organizowane są różne ciekawe przedsięwzięcia, wystawy oraz pokazy (np.: tropikalne motyle). Warto śledzić informacje na stronie obiektu.

Palmiarnia Łódź

Palmiarnia Łódź

Palmiarnia Łódź dzbaneczniki

Sklep i kawiarnia w łódzkiej palmiarni

Na terenie palmiarni działa sklep, a także urocza kawiarnia, w której nie brak klimatu jak w dżungli.

Palmiarnia w Łodzi – godziny otwarcia, cennik i parking

Palmiarnię Ogrodu Botanicznego można odwiedzić od wtorku do piątku w godzinach 11-16, oraz w sobotę i w niedzielę od 9-16. W poniedziałki obiekt jest nieczynny.

Bilety wstępu kosztują:

  • ulgowy – 5 zł
  • normalny – 10 zł
  • bilet rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 25 zł

Poza tym istnieje możliwość wykupienia biletu grupowego, a nawet roczny karnet do palmiarni!

Jeśli planujecie wybrać się do palmiarni autem, to proponuję zaparkować auto na bezpłatnym parkingu na ulicy Targowej (kawałek trzeba przejść) lub przy wejściu do Parku Źródliska na ulicy Fabrycznej.

Palmiarnia Łódź storczyki

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego – podsumowanie

Uważam, że palmiarnia jest bardzo ciekawym obiektem, w którym bez względu na porę roku na zewnątrz, można poczuć się jak w tropikach. Poza tym bardzo podoba mi się pomysł ulokowania kawiarni w tymże budynku. Ma ona niesamowity klimat, w związku z czym polecam Wam zajrzeć do niej na cos dobrego.

Summary
Palmiarnia w Łodzi - egzotyczny zakątek miasta
Article Name
Palmiarnia w Łodzi - egzotyczny zakątek miasta
Description
Palmiarnia w Łodzi to jeden z najciekawszych obiektów w mieście, w którym poczujesz się jak w jakimś egzotycznym zakątku świata.
Author
Publisher Name
Voyaga
Publisher Logo

Komentarze do “Palmiarnia w Łodzi – egzotyczny zakątek miasta”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.