Pieniny – co warto zobaczyć?

Pieniny to pasmo górskie znajdujące się w łańcuchu Karpat, w województwie Małopolskim, na pograniczu Polski oraz Słowacji. Istotnie, region ten słynie z wielu niezwykłych walorów przyrodniczych i turystycznych!  Jeśli jesteście zainteresowani wyprawą w ten obszar, to chciałabym zaproponować Wam mój artykuł, a mianowicie: „Pieniny – co warto zobaczyć?”. Zapraszam!

Pieniny – co warto zobaczyć?

Pieniński Park Narodowy

Według mnie to najwspanialsza i najbardziej zachwycająca atrakcja w Pieninach, ze względu na swoje walory przyrodnicze, a także krajobrazowe. Warto dodać, że Pieniński Park Narodowy został utworzony w 1932 roku jako pierwszy Park Narodowy w Polsce!

Pieniny - co warto zobaczyć? Pieniński Park Narodowy

Pieniny - co warto zobaczyć? Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy

Pieniny - co warto zobaczyć? Pieniński Park Narodowy

Trzy Korony

To najwyższy szczyt Pienin Środkowych.

Pieniny - co warto zobaczyć? Trzy Korony

Wąwóz Homole

Jest to wąwóz o długości 800 m, znajdujący się w miejscowości Jaworki, koło Szczawnicy. Warto wspomnieć, że nazwa tej doliny pochodzi od słowa gomoła/homoła, która nawiązuje do kształtu miejsca (obły, bezrogi).

Pieniny - co warto zobaczyć? Wąwóz Homole

Wąwóz Homole Pieniny

Sokolica

Miejsce to kojarzone jest z reliktową sosną liczącą ok.550 lat! Niestety, w 2018 podczas akcji ratunkowej, drzewo zostało uszkodzone przez helikopter.

Pieniny - co warto zobaczyć? Sokolica

Szczawnica

Miasto słynące za sprawą uzdrowiska ulokowanego w dolinie Grajcarka, tuż przy odnodze Dunajca. Otóż w tamtym miejscu panuje doskonały mikroklimat, który sprzyja poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych.

Szczawnica Pieniny

Pieniny - co warto zobaczyć? Szczawnica

Zamki w Pieninach

W rejonie Pienin znajdują się dwa przepiękne zamki, a mianowicie Czorsztyn i Dunajec. Ze względu na niewielką odległość jednego od drugiego, proponuję odwiedzić obie warownie za jednym zamachem. Otóż jest to możliwe, ponieważ z zamku w Czorsztynie wypływa statek „Biała Dama”, który dociera do zamku Dunajec.

Zamek w Czorsztynie

Są to ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, znajdujące się na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim, w pobliżu Pienińskiego Parku Narodowego. Po więcej informacji odsyłam Was na stronę Zamku Czorsztyn (cennik, godziny zwiedzania, imprezy towarzyszące).

Pieniny - co warto zobaczyć? Zamek w Czorsztynie

Zamek Dunajec w Niedzicy

Inaczej zwany Zamkiem Dunajec, to średniowieczna warownia ulokowana na prawym brzegu zbiornika Czorsztyńskiego. W przeciwieństwie do zamku w Czorsztynie, ten nie jest ruiną i można zwiedzić jego komnaty. Natomiast, tak jak powyżej, więcej istotnych informacji znajdziecie na stronie Zamku w Niedzicy (cennik, godziny zwiedzania, imprezy towarzyszące).

Pieniny - co warto zobaczyć? Zamek Dunajec w Niedzicy

Pieniny - co warto zobaczyć? Zamek Dunajec w Niedzicy

Pieniny – co warto zobaczyć? Podsumowanie

W Pieniny wybraliśmy się samochodem, w terminie majówki, a naszą bazą noclegowo – wypadową było urocze Krościenko nad Dunajcem. Niewątpliwie, podczas wyjazdu, towarzyszyła nam bardzo ładna i sprzyjająca pogoda, dzięki czemu mieliśmy bardzo intensywny program zwiedzania. Dodam, że według mnie trasy były przyjemne i dość łagodne, co jest dla mnie dość istotne, ponieważ nie jestem typem turysty chodzącego po górach. Poza tym choruję na astmę.

Mam nadzieję, że spis miejsc oraz wskazówki Wam posłużą, wszystkiego dobrego!

Komentarze do “Pieniny – co warto zobaczyć?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.