Piotrkowska – co zobaczyć na najpopularniejszej ulicy w Łodzi?

Wielu z Was przyjeżdżając do Łodzi kieruje swoje kroki na najsłynniejszą ulicę w tym mieście, czyli Piotrkowską. W związku z tym postanowiłam przygotować dla Was artykuł Piotrkowska – co zobaczyć na najpopularniejszej ulicy w Łodzi, w którym wyszczególniłam atrakcje znajdujące się na całej długości tego traktu.

Ulica Piotrkowska w Łodzi – co warto wiedzieć?

Jest to nie tylko reprezentacyjna ulica Łodzi, ale także jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Liczy mniej więcej 4,5 km, a rozciąga się w linii prostej zaczynając od pl. Wolności i kończąc na pl. Niepodległości. Warto również wspomnieć, że niegdyś ulica Piotrkowska (zwana traktem piotrkowskim) była drogą łączącą Piotrków Trybunalski ze Zgierzem. Natomiast były to czasy, kiedy Łódź była jeszcze małą osadą miejską położoną na obszarze Puszczy Łódzkiej, czyli jeszcze przed 1821 rokiem.

Jeśli jesteście gotowi przebyć całą długość ulicy pieszo, to eksplorację proponuję zacząć od pl. Niepodległości kończąc na pl. Wolności, skąd już blisko będziecie mieli np. do Manufaktury.
Natomiast, jeśli interesuje Was ogólne zwiedzanie Łodzi, to poniżej zostawiam namiar na artykuł, w którym wyszczególniłam najciekawsze miejsce w tym mieście:

ŁÓDŹ – CO ZOBACZYĆ W POSTINDUSTRIALNYM MIEŚCIE? TOP ATRAKCJE!

Gdzie zaparkować w pobliżu Piotrkowskiej?

Proponuję zaparkować naprzeciwko Galerii Łódzkiej, na bezpłatnym parkingu przy al. Piłsudskiego 22, choć jest to po środku całej długości ulicy Piotrkowskiej.

Piotrkowska – co zobaczyć w mniej popularnej części ?

Ogrody Geyera

Na początku XIX wieku były to fabryki Ludwika Geyera, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki Łodzi. Natomiast dziś kompleks ten został zrewitalizowany (zachowując swój dawny wizerunek) i przeistoczony w obszar mieszkalno-kulturowo-gastronomiczny.

Adres:
ul. Piotrkowska 293/305

Biała Fabryka – Centralne Muzeum Włókiennictwa

Jeden z najstarszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce, a od 2015 roku również pomnik historii. W tym kompleksie klasycystycznych budynków mieściła się fabryka Ludwika Geyera, a obecnie jest to siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Ponadto należy także dodać, że Białą Fabrykę uważa się za symbol dawnej Łodzi oraz jej włókienniczej historii.

Adres:
ul. Piotrkowska 282/284

Piotrkowska - co zobaczyć - Biała Fabryka

Off Piotrkowska 2

Dawniej odlewnia żelaza Józefa Johna, a aktualnie kulturalno-rozrywkowy punkt na mapie Łodzi, choć nieco mniej popularny niż Off Piotrkowska Center. Co ciekawego można znaleźć na Off Piotrkowska 2? Restauracje, a sezonowo także wydarzenia typu Street Food Festival.

Adres:
ul. Piotrkowska 217

Zaczarowane podwórko

Informacje o tym niezwykłym podwórku znajdziecie w osobnym artykule na moim blogu:

PIOTRKOWSKA 211 – ZACZAROWANE PODWÓRKO W ŁODZI

Adres:
ul. Piotrkowska 211

Piotrkowska - co zobaczyć - Zaczarowane Podwórko

Piotrkowska – co zobaczyć na deptaku?

Jednorożec i stajnia jednorożców

Parafrazując słynne pytanie: co było pierwsze, stajnia czy jednorożec? Otóż najpierw była Stajnia, bowiem powstała w 2015 roku u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza, czyli w samym centrum Łodzi. Jan Gałecki, autor „Stajni”, chciał w ten sposób nawiązać do secesyjnego wizerunku miasta. Nazwa 'Stajnia Jednorożców” została nadana przez mieszkańców Łodzi. A potem, czyli w 2019 roku, stanęła rzeźba jednorożca zaprojektowana przez japońskiego artystę- Tomohiro Inaba.

Piotrkowska - co zobaczyć - Jednorożec i Stajnia Jednorożców

Galeria Wielkich Łodzian

Jest to grupa rzeźb ulokowanych na ławkach z brązu. Niniejsze pomniki przedstawiają sławne osoby, które związane były z Łodzią. Pomysłodawcą projektu jest animator kultury, Marcel Szytenchelm.

  • Fotel Jaracza ul. Piotrkowska 152
  • Kufer Reymonta ul. Piotrkowska 137
  • Ławeczka Tuwima ul. Piotrkowska 104
  • Fortepian Rubinsteina ul. Piotrkowska 78
  • Pomnik lampiarza ul. Piotrkowska 37
  • Twórcy Łodzi Przemysłowej (Izrael Poznański, Karol Scheibler, Henryk Grohman) ul. Piotrkowska 30/32
Piotrkowska - co zobaczyć - Galeria Wielkich Łodzian

Off Piotrkowska Center

Podobnie jak Off Piotrkowska 2, to także miejsce, w którym „stare” udało się połączyć z „nowym”. Otóż jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc spotkań, w którym można napić się, zjeść, a nawet poimprezować.

Adres:
ul. Piotrkowska 138/140

Pomnik Łodzian

Na chwilę obecną jest to ok. 17 tysięcy kostek wbudowanych w posadzkę ulicy Piotrkowskiej, na odcinku pomiędzy ulicami Struga/Tuwima a Zamenhofa/Nawrot. Celem pomnika jest ukazanie aktywnego oraz pozytywnego stosunku mieszkańców do Łodzi.

Piotrkowska - co zobaczyć - Pomnik Łodzian

Hotel Stare Kino

Podwórko z kolorowymi parasolkami.

Adres:
ul. Piotrkowska 120

Piotrkowska - co zobaczyć - Hotel Stare Kino

Kamienica pod Gutenbergiem, potocznie zwana kamienicą ze smokami

Budynek o eklektycznej elewacji, łączący elementy architektury neogotyku, neorenesansu, baroku, secesji, również bogato ornamentowany. Jeśli będziecie w pobliżu tej kamienicy, to zachęcam, aby zajrzeć w bramę i zwrócić uwagę na klatkę po prawej stronie. Bowiem znajduje się na niej piękny witraż.

Adres:
ul. Piotrkowska 86

Piotrkowska - co zobaczyć - Kamienice Pod Gutenbergiem

Pomnik Misia Uszatka

Rzeźbę odsłonięto pod hasłem „Łódź MIŚię podoba”, i jeśli się przyjrzycie, to zauważycie, że Miś Uszatek został zaprezentowany tam na wzór turysty (posiada plecak, a w jednej z łapek trzyma mapę miasta).

Adres:
ul. Piotrkowska 87

Piotrkowska - co zobaczyć - Miś Uszatek

Aleja Gwiazd

Czy wiedzieliście o tym, że w Łodzi znajduje się Aleja Gwiazd? Dokładnie mieści się ona na odcinku pomiędzy ulicą 6 Sierpnia a pasażem Artura Rubinsteina. Jej pomysłodawcą był Jan Machulski.

Piotrkowska - co zobaczyć - Aleja Gwiazd

Woonerf

Przede wszystkim zacznijmy od tego czym jest woonerf? Otóż woonerf jest to rodzaj ulicy znajdującej się w strefie zurbanizowanej, w której kładzie się nacisk na bezpieczeństwo, uspokojenie ruchu oraz wysokie walory estetyczne. Łódzkich woonerfów jest już 21, a pierwszy z nich powstał przy ulicy 6 sierpnia zaraz przy deptaku Piotrkowska.

Podwórko „Narodziny Dnia”

Co prawda, to miejsce nie znajduje się dokładnie na ulicy Piotrkowskiej, jednakże będąc już na deptaku warto nieco zejść ze szlaku, aby zobaczyć to podwórko.

Adres:
ul. Więckowskiego 4

Piotrkowska - co zobaczyć - Podwórko Narodziny Dnia

Pasaż Róży

Bardzo ciekawy, a zarazem piękny projekt, mieszczący się w jednej z bram przy ulicy Piotrkowskiej, tuż przy placu Wolności. Równie ciekawa jest historia tej inicjatywy, a mianowicie:
“Pasaż Róży, jako tytuł projektu dla miasta Łodzi i jako fraza, ma dla mnie dwojakie znaczenie. Z jednej strony jest to nawiązanie do lokalizacji projektu – wąskiego podwórka na tyłach kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Podwórko to ma stać się pasażem, przejściem do ul. Zachodniej, dokąd życie z Piotrkowskiej ucieka w stronę zespołu Manufaktury. Jest to idea zbudowania specjalnego miejsca – traktu, i tym samym przekierowania ludzkiej obecności i uwagi. Z drugiej strony Pasaż Róży obrazuje drogę, jaką przeszła moja córeczka Róża, od niewidzenia, do – widzenia.” źródło

Adres:
ul. Piotrkowska 3

Piotrkowska - co zobaczyć - Pasaż Róży

Plac Wolności i Muzea

Miejsce, które pierwotnie nosiło nazwę „Rynku Nowego Miasta” zostało przemianowane na pl. Wolności po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Jako ciekawostki dodam, że plac został uznany za pomnik historii, a ponadto jest też punktem odniesienia w numeracji łódzkich ulic.
Przy placu Wolności znajdują się trzy ciekawe muzea: Kanał „Dętka”, muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego.

Piotrkowska - co zobaczyć - Plac Wolności

Piotrkowska – co zobaczyć? Podsumowanie

Ciekawa jestem jak podoba Wam się rozpiska atrakcji znajdujących się na ulicy Piotrkowskiej? Czy coś Was zaskoczyło? Dajcie koniecznie znać jeśli uda Wam się zobaczyć wszystkie atrakcje i co podobało Wam się najbardziej!

❤️

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Łodzi znajdziesz tu.

Summary
Piotrkowska - co zobaczyć na najpopularniejszej ulicy w Łodzi?
Article Name
Piotrkowska - co zobaczyć na najpopularniejszej ulicy w Łodzi?
Description
Piotrkowska - co zobaczyć na najpopularniejszej ulicy w Łodzi. Zapraszam na wpis, w którym wyszczególniłam największe atrakcje!
Author

Komentarze do “Piotrkowska – co zobaczyć na najpopularniejszej ulicy w Łodzi?”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.