Najlepszy czas na Filipiny

  • July 6, 2024, 2:21 p.m.

Filipiny to kraj, który przyciąga turystów z całego świata swoim egzotycznym pięknem, zróżnicowaną kulturą i niezliczonymi atrakcjami. Więc, jaki jest najlepszy czas na wizytę na Filipinach? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym warunków klimatycznych, sezonu turystycznego, a także specyficznych wydarzeń i festiwali odbywających się w różnych okresach roku. Znajomość tych czynników może znacząco wpłynąć na nasze doświadczenie podróżnicze, dlatego warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nimi bliżej.
Klimat na Filipinach jest tropikalny, co oznacza, że dzieli się na porę suchą i deszczową. Porę suchą, uznawaną przez wielu za najlepszy czas na wizytę na Filipinach, można podzielić na dwie główne fazy: chłodniejszą (od listopada do lutego) oraz cieplejszą (od marca do maja). Listopad do lutego to miesiące, gdy temperatury są łagodniejsze i oscylują wokół 24-30°C, co sprawia, że warunki są idealne do zwiedzania większych miast, takich jak Manila czy Cebu, a także do odkrywania głównych atrakcji przyrodniczych, jak Tarasy Ryżowe w Banaue czy wulkan Mayon. Sezon turystyczny osiąga swoje apogeum w okresie od grudnia do kwietnia, kiedy to zarówno pogoda, jak i lokalne festiwale przyciągają największą liczbę turystów. W tym czasie warto również zwrócić uwagę na wizytę na wyspach, takich jak Boracay, Palawan i Siargao, które oferują przepiękne plaże i doskonałe warunki do sporty wodne.
Przyjeżdżając na Filipiny w okresie od stycznia do lutego, można także uczestniczyć w niektórych z największych i najbardziej kolorowych festiwali w kraju. Sinulog Festival w Cebu City, obchodzony w trzecim tygodniu stycznia, to jeden z najważniejszych festiwali, który przyciąga rzesze odwiedzających z całego świata. Jest to wizualne i kulturowe święto, które łączy religijne procesje z ulicznymi paradami i koncertami. Podczas tego wydarzenia miasto pulsuje energią, a mieszkańcy i turyści tańczą w rytm bębnów i muzyki, celebrując swoje dziedzictwo kulturowe. Kolejnym wspaniałym festiwalem jest Ati-Atihan, obchodzony w Kalibo na wyspie Panay w styczniu. To wyjątkowe święto, podczas którego uczestnicy malują twarze czarną farbą i ubierają się w tradycyjne stroje, upamiętniając zmagania i przetrwanie rdzennych mieszkańców wyspy.
Godne uwagi są również miesiące marzec i kwiecień, które charakteryzują się wyższymi temperaturami i są idealnym okresem na odwiedziny nadmorskich kurortów i uroczych plaż. W kwietniu mieszkańcy Filipin obchodzą także Wielki Tydzień (Holy Week), który jest najważniejszym świętem religijnym w kraju i oferuje unikalny wgląd w tradycje i wierzenia miejscowej ludności. Turystyka w okresie letnim (marzec-maj) jest zazwyczaj w pełnym rozkwicie, co sprawia, że jest to doskonały moment na cieszenie się zajęciami na świeżym powietrzu, takimi jak nurkowanie, snorkeling, kajakarstwo i wspinaczka górska.
Od czerwca do października trwa pora deszczowa, która charakteryzuje się wyższym poziomem opadów i potencjalnym ryzykiem tajfunów, co może wpłynąć na plany podróżnicze. Pomimo tego, czerwiec i lipiec mogą być ciekawe dla tych, którzy pragną unikać tłumów i cieszyć się bardziej samotnymi aktywnościami, np. wędrówkami po mniej uczęszczanych szlakach. Ponadto, ceny zakwaterowania i lotów są w tym okresie znacznie tańsze, co może przyciągnąć oszczędnych podróżników.
Podsumowując, najlepszy czas na wizytę na Filipinach to pora sucha, zwłaszcza okres od listopada do kwietnia, kiedy warunki pogodowe są najbardziej przychylne, a turysta może w pełni doświadczyć uroku tego pięknego kraju. Niemniej jednak, wybór odpowiedniego czasu na wizytę zależy od indywidualnych preferencji każdego podróżnika i specyficznych atrakcji, które pragnie on zobaczyć. Bez względu na wybrany termin, Filipiny na pewno dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Źródło: Voyaga - podróże