Co warto zobaczyć w Porto?

W lutym wybrałam się na 3 dni do Porto– drugiej co do wielkości metropolii w Portugalii (zaraz po Lizbonie) leżącej nad Oceanem Atlantyckim. Podczas mojego pobytu pogodę miałam wymarzoną- świeciło słońce, a temperatura sięgała nawet do 23 C! Nie napiszę nic odkrywczego twierdząc, że miasto to jest po prostu piękne, ponieważ wiele osób myśli to samo. W niniejszym poście chciałabym pokazać Wam co warto zobaczyć w Porto. Zapraszam!

Co zobaczyć w Porto

Porto – miasto płytkami tworzone

To, co urzekło mnie najbardziej w tym portugalskim miasteczku, to spotykane niemal na każdym kroku przepiękne płytki ceramiczne zwane azulejo. Zdobią one m.in.: kamienice, kościoły, a nawet M`Donald i dworzec kolejowy. Ich motyw występuje także na licznych pamiątkach, np.: magnesach, naczyniach, biżuterii itd.

Co zobaczyć w Porto - Porto płytki

Co zobaczyć w Porto - Porto płytki

Co zobaczyć w Porto - Porto płytki

Co warto zobaczyć w Porto?

Ribeira – stara dzielnica Porto

Wyjątkowość tej dzielnicy tkwi w jej wiekowej zabudowie, czyli w starych kamienicach ulokowanych pośród malowniczych, wąskich uliczek. Warto dodać, że urok Ribeiry został doceniony na tyle, że znalazła się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Co zobaczyć w Porto - Ribeira

Co zobaczyć w Porto -Ribeira

Co zobaczyć w Porto -Ribeira Porto

Kościoły w Porto

Nie zwiedzam kościołów ze względu na wiarę, a zwykłą ciekawość. I Wam również polecam zobaczenie następujących obiektów sakralnych:

 • Capela das Almas 
 • Igreja de Sao Pedro dos Clerigos
 • Igreja do Carmo

Co zobaczyć w Porto -Kościoły w Porto

Co zobaczyć w Porto -Kościoły w Porto

Co zobaczyć w Porto -Kościoły w Porto

Dworzec São Bento

Stacja kolejowa, na której znajdują się malowidła ścienne przedstawiające historię Portugalii, m.in.: bitwę pod Valdevez. Niestety, miejsce to jest praktycznie non stop zatłoczone, dlatego ciężko o dobre ujęcie.

Co zobaczyć w Porto -Dworzec São Bento

Co zobaczyć w Porto -Dworzec São Bento

Cmentarz Lapa

Na cmentarz trafiłam przypadkowo. Ujął mnie jego spokój i jasne barwy kaplic, natomiast głęboki szok wywołał… widok trumien, które można było zobaczyć przez szybę mauzoleów!

Co zobaczyć w Porto -Cmentarz Lapa Porto

Cmentarz Lapa Porto

Livraria Lello, czyli „księgarnia Harrego Pottera”

Muszę przyznać, że księgarnia jest zachwycająca dopóty, dopóki nie znajdą się w niej tłumy ludzi, czyli w godzinach porannych. Wstęp do tego klimatycznego księgozbioru kosztuje 5 euro, które może wejść w poczet ceny książki, jeśli się na jakąś zdecydujecie. Ja z księgarni wyszłam z książką W. Grahama pt.: „Ross Poldark”.

A tak na marginesie, to co wspólnego ma Livraria Lello z Harrym Potterem? Otóż to, że autorka serii o tym czarnoksiężniku- J.K. Rowling- mieszkała kiedyś w Porto, w pobliżu niniejszej księgarni. Jedną z inspiracji, które zawarła w książce, są słynne schody, na których tak chętnie wszyscy pozują. Nawet ja! 🙂 

Livraria Lello

Livraria Lello

Livraria Lello

Livraria Lello

Porto wieczorową porą

Porto wygląda przecudownie nie tylko za dnia, ale również nocą. Wieczorową porą światła miasta odbijają się w rzece, tworząc romantyczny nastrój.

Porto nocą

Obrzeża centrum Porto, czyli co jeszcze warto zobaczyć?

Vila Nova de Gaia – piwnice

Będąc w Porto koniecznie trzeba napić się wina! A jeśli chcecie poznać sekret tego wykwintnego trunku, posłuchać historii a nawet zobaczyć warunki przechowywania win, to wybierzcie się do jednej z piwnic znajdujących się po drugiej stronie mostu Dom Luis I. 

Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia

Vila Nova de Gaia

Matosinhos, Foz do Douro i przejażdżka zabytkowym tramwajem

Matosinhos to obrzeża Porto, gdzie warto wybrać się, aby zobaczyć cudowny Ocean Atlantycki oraz długą, piaszczystą plażę. Ja dojechałam tam Uberem, a następnie urządziłam sobie dość długi spacer, aż do Foz do Douro. Tam właśnie wsiadłam w zabytkowy tramwaj (koszt przejazdu 3 euro), którym dotarłam na dzielnicę Ribeira.

Porto – atrakcje w okolicy

São Pedro da Afurada

O tej spokojnej, kolorowej wiosce napisałam osobną notatkę, do której Was odsyłam KLIK.

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

Panorama Porto

Czyli skąd zobaczyć najlepszą panoramę miasta?

Dzielnica Gaia, czyli z drugiej strony mostu Dom Luis I

Most Dom Luis I

Passeio das Virtude

Mnie się tu najbardziej podobało, a to wszystko ze względu na boehmo-erazmusowy klimat panujący w tym miejscu 😉 .

Passeio das Virtude
Passeio das Virtude

Podsumowanie

Cieszę się, że pojechałam do Porto i, że doświadczyłam go w wiosennej odsłonie. Co więcej, zobaczyłam ciekawe atrakcje, zjadłam wiele wyśmienitych dań, a także spróbowałam wybornego wina Porto. Dodatkowo, pozostaję pod ogromnym wrażeniem gościnności oraz otwartości Portugalczyków. Zatem podsumowując: wyjazd do Porto uznaję za bardzo udany!

Summary
Article Name
Porto atrakcje - co warto zobaczyć
Description
Porto atrakcje, czyli co warto zobaczyć w portugalskim miasteczku. Spis atrakcji, polecane miejsca - szczegóły w notatce, zapraszam!
Author

Komentarze do “Co warto zobaczyć w Porto?”

  1. Voyaga Autor

   Pewnie niedługo będziecie razem śmigać po świecie- kwestia (zakładam!) bardzo krótkiego czasu, znając Ciebie 🙂 A Polska także jest piękna, i fajnie dobrze ją poznać, a także docenić jej piękno. Ja właśnie postanowiłam wiosnę i lato spędzać w Polsce- tak wiele jest tu do zobaczenia…

   Odpowiedz
 1. W Portugalii byłam tylko raz, ale był to krótki wypad więc czasu starczyło mi tylko na Lizbonę. Przez myśl nie przeszło mi, żeby udać się do Porto, ale jestem zachwycona Twoimi zdjęciami. Może to wyda się dziwne, ale urzekł mnie cmentarz, niezwykle oryginalny i klimatyczny;)

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Cześć Travel Bug, bardzo mi miło czytać, że spodobały Ci się moje zdjęcia. Koniecznie odwiedź Porto- naprawdę jest tego warte, a na żywo robi jeszcze większe wrażenie! Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.