Okolice Porto – wioska rybacka São Pedro da Afurada

Choć najczęściej odwiedzane okolice Porto to Aveiro i Braga, to jednak nie zdecydowałam się ich zobaczyć. Za to pojechałam do mało znanej wśród turystów wioski rybackiej- São Pedro da Afurada, która znajduje się po drugiej stronie rzeki Duoro. Zobaczcie tylko jak pięknie tam jest!

São Pedro da Afurada - wioska rybacka w okolicach Porto

Okolice Porto – São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada (zdrobniale Afurada) jest tradycyjną wioską rybacką usytuowaną w mieście Gaia, koło Porto. Dokładnie znajduje się w pobliżu ujścia rzeki Douro do Oceanu Atlantyckiego. Patronem Afurady jest św. Piotr (São Pedro), dlatego też w dniu jego imienin, przypadających na dzień 29 czerwca, w wiosce odbywa się wielkie święto.

O Afuradzie dowiedziałam się od właściciela mieszkania, w którym nocowałam podczas mojego pobytu w Porto. Otóż mężczyzna polecał to miejsce z dwóch głównych powodów: po pierwsze dlatego, że życie w wiosce wygląda tak samo jak 50 lat temu. Po drugie jest tam wiele restauracji, w których serwują świeże, wyśmienite jedzenie (głównie ryby i owoce morza). Ja dodałabym jeszcze jeden argument, a mianowicie kolorową zabudowę wioski, w której jest dużo większe natężenie kafelków niż w samym Porto 😀 .

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

W tamtym rejonie życie toczy się na ulicy, co zresztą można szybko zaobserwować przebywając w Afuradzie. Głowami domów są kobiety i to właśnie one  podejmują najważniejsze decyzje, a także są osobami, do których członek rodziny może zwrócić się o poradę.

São Pedro da Afurada

São Pedro da Afurada

Spacerując ulicami Afurady mijałam wiele kobiet ubranych w fartuchy. Każda z nich dość energicznie poruszała się z punktu do punktu w różnych celach. Jedne robiły zakupy, drugie załatwiały coś z sąsiadkami, a jeszcze inne nosiły pranie. Nie zabrakło też takich, które po prostu odpoczywały 😉 .

Natomiast w tym samym czasie męska część społeczeństwa wysiadywała przed domami lub w restauracjach. I choć tacy panowie z zewnątrz mogą wyglądać na macho, to są to tylko pozory. Bowiem bardzo szybko weryfikują to ich kobiety, które nie boją się nawrzeszczeć na swoich mężczyzn, by w tej chwili wracali do domu. Wtedy taki delikwent w ogóle nie dyskutuje, tylko potulnie idzie do swojej pani.

Restauracje w São Pedro da Afurada

W wiosce życie płynie spokojnie, zagląda tam bardzo niewielu turystów, toteż jest to doskonałe miejsce na ucieczkę z zatłoczonego Porto. Będąc w Afuradzie warto pójść do którejś z miejscowych restauracji, aby skosztować wybornego jedzenia. Ja jadłam grillowane sardynki w Taberna do S. Pedro. Polecam!

To co, wybierzecie się do Afurady przy okazji pobytu w Porto? 🙂

Summary
Article Name
São Pedro da Afurada - wioska rybacka w okolicach Porto
Description
Jesli będziecie w Porto, to koniecznie wybierzcie się do pobliskiej Afurada, która znajduje się po drugiej stronie rzeki Duoro. 
Author

Komentarze do “Okolice Porto – wioska rybacka São Pedro da Afurada”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.