Sofia – co zobaczyć w stolicy Bułgarii?

Sofia jest stolicą Bułgarii i znajduje się w otoczeniu gór, w tym Masywu Witosza. Aglomeracja może przywodzić na myśl czasy PRL i absolutnie nie ma w tym nic złego. W niniejszej notatce podpowiem Wam co warto zobaczyć w Sofii. Zapraszam!

Sofia zwiedzanie i atrakcje

Sofia – co warto zobaczyć w stolicy Bułgarii

Cerkiew Sweta Nedelja

Wnętrza tej cerkwi zdobią przepiękne freski, ale również smutną historię, bowiem w 1925 roku miał tu miejsce zamach, podczas którego zginęło 150 osób.

Cerkiew Sweta Nedelja Sofia

Cerkiew Sweta Nedelja Sofia

Cerkiew Sweta Nedelja Sofia

Katedra św. Aleksandra Newskiego

Jedno z najokazalszych sakralnych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Katedra, dzięki swojemu złotemu zadaszeniu, wygląda niesamowicie widziana z lotu ptaka.

Katedra św. Aleksandra Newskiego Sofia

Rotunda św. Jerzego

Jeden z najstarszych obiektów w Bułgarii, pochodzący z IV wieku! Rotunda została zbudowana przez Rzymian, którzy najprawdopodobniej traktowali ją jako… łaźnię. Ten niewielki budynek był też meczetem, kościołem, a nawet miejscem kultu pogańskich zwyczajów w zamierzchłych czasach.

Rotunda św. Jerzego Sofia

Rotunda św. Jerzego Sofia

Ogród Miejski w Sofii

W ogrodzie miejskim znajduje się imponujący budynek zbudowany w stylu neoklasycystycznym, a  jest to Teatr Narodowy imienia Iwana Wazowa.

Ogród Miejski w Sofii

Ogród Miejski w Sofii

Pomnik Armii Czerwonej

Wiąże się z nim śmieszna historia, ponieważ jakiś czas temu młodzież postanowiła zrobić sobie przysłowiowe „jaja” i przerobić go z takiego :

Pomnik Armii Czerwonej w Sofii

na taki 😀

Sofija_sovjeti_06

źródło : http://genijalno.hr/2014/08/rusi-ljubazno-mole-bugare-da-prestanu-sarati-po-sovjetskom-spomeniku/

Aktualnie w parku znajdują się kamery, gdyż sytuacja lubi się powtarzać (tylko bohaterowie się zmieniają 😉 ). Generalnie mieszkańcy Sofii są za tym, aby zburzyć ten monument.

Góra Witoszy Sofia

Jeśli wybieracie się do Sofii, a przy okazji jesteście entuzjastami wypraw górskich czy też natury, to koniecznie wybierzcie się na górę Witosza znajdującą się na terenie Parku Narodowego. Po pierwsze, to doskonała okazja na rozpoczęcie przygody z bułgarskimi szczytami. Po drugie, góra Witosza gwarantuje niesamowite widoki na stolicę Bułgarii.

Góra Witoszy Sofia

Góra Witoszy Sofia

Góra Witoszy Sofia

Więcej informacji o warunkach na górze, trasach oraz wszelkie cenniki znajdziecie tu.

Komentarze do “Sofia – co zobaczyć w stolicy Bułgarii?”

 1. Ostatnimi czasy szukam wszelkich informacji o Sofii, ponieważ prawdopodobnie będę musiała się tam przeprowadzić na 3 lata i jestem przerażona tym faktem! Nie wyobrażam sobie tam mieszkać, ponieważ ja lubię rozwinięte miasta.
  Czy Twój brat ma pozytywne wrażenia o tej stolicy?

  Swoją drogą, również mam bloga o podróżach. Zapraszam 🙂 https://heartevelina.com

  Odpowiedz
  1. Voyaga Autor

   Witaj Ewa! Mój brat mieszka tam już 5 rok i jest bardzo zadowolony. Ma ciekawą pracę, poznał fajnych ludzi, praktycznie co weekend gdzieś jeździ, a poza tym możesz posłuchać jego vlogów na temat życia w Bułgarii: https://www.youtube.com/channel/UCjiGRTRpWSR10pZfbzwQ95A

   Gdybyś chciała namiar na niego na FB, to napisz do mnie maila: voyagnieszka@gmail.com– myślę, że on będzie mógł Ci napisać dużo więcej istotnych informacji 🙂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.