Sulejów hotel z basenem – Podklasztorze

W ramach wygranej w konkursie organizowanym przez portal Województwo Łódzkie miałam przyjemność spędzić weekend w historycznym miejscu, jakim jest Opactwo Cystersów w Sulejowie. Niniejszym zapraszam na artykuł „Sulejów hotel z basenem – Podklasztorze”.

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Hotel Podklasztorze - opinia

Opactwo Cystersów w Sulejowie – lokalizacja i legenda

Zespół cysterski powstał w 1187 roku i jak do tej pory jest to najlepiej zachowany tego typu obiekt w Europie. Opactwo znajduje się w Sulejowie, w Województwie Łódzkim.

Historia Opactwa Cystersów w Sulejowie wiąże się z kościołem ulokowanym na jego terenie. Otóż według legendy książę Kazimierz II Sprawiedliwy udał się na polowanie, podczas którego oddalił się od grupy. W pewnym momencie zastała go straszna burza. Aby dodać sobie otuchy, mężczyzna zaczął się żarliwie modlić. Wtedy też przemówił do niego głos: „Zbuduj w tym miejscu kościół, a doprowadzę Cię do sług twoich”. Słysząc to Kazimierz padł na kolana i przyrzekł spełnić wolę Bożą. Gdy wstał, zobaczył wokół siebie 12 lwów i to one doprowadziły go do jego zwierzchników. Mówi się, że to właśnie z tego powodu w kościele umieszczono tuzin rzeźb przedstawiających rzeczone lwy. Niemniej do dziś przetrwały tylko dwa z nich.

Hotel Podklasztorze - kościół

Hotel Podklasztorze - kościół

Hotel Podklasztorze - kościół

Na wzmiankę zasługują również mieszkańcy Opactwa. Mowa o Cystersach, czyli zakonnikach, którzy żyli według surowej reguły benedyktyńskiej. Brzmiała ona: „Ora et labora”, czyli „módl się i pracuj”. To właśnie książę Kazimierz II Sprawiedliwy sprowadził Cystersów w te strony. Jako ciekawostkę dodam, że to dzięki tym zakonnikom mamy w Polsce tradycję jedzenia karpia w Wigilię Bożego Narodzenia.

Hotel Podklasztorze - lew w kościele

Sulejów hotel z basenem – Podklasztorze – opis wnętrz oraz moja opinia

Obiekt noclegowy został ulokowany w dawnych budynkach gospodarczych należących do terenu Cystersów.

W ramach mojego pobytu miałam zapewniony jeden nocleg wraz ze śniadaniem oraz dostęp do strefy Wellness&Spa. Spałam w pokoju Herbarium, który miał okno z widokiem na dziedziniec z XIII-wiecznym kościołem. Koniecznie muszę tu wspomnieć o hotelowym korytarzu, bowiem ma on naprawdę niezwykły klimat. Otóż nie dość, że został zachowany w swoim niemal oryginalnym stylu, to na dodatek w jego zakamarkach rozbrzmiewa dźwięk średniowiecznej muzyki. Uważam, że ten element doskonale podkreśla charakter tego miejsca i dodaje mu szczyptę tajemniczości.

Hotel Podklasztorze - pokój Herbarium

Hotel Podklasztorze - korytarz

Hotel Podklasztorze - korytarz

Jeśli zaś chodzi o strefę Wellness&SPA to do dyspozycji miałam basen, jacuzzi, podgrzewane leżanki, saunę oraz ścieżkę Kneipp`a i natryski wrażeń. Natomiast to jeszcze nie wszystko jeśli chodzi o te usługi. Otóż istnieje także możliwość skorzystania z seansu w grocie solnej albo w basenie floatingowym. Są też opcje wykupienia dodatkowych zabiegów oraz masaży.

Na terenie hotelu znajduje się również restauracja Miód i Wino serwująca wyśmienite śniadania, obiady, desery a także znakomite drinki. Wspomnę, że nie musicie być hotelowymi gośćmi, aby z niej skorzystać.

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Opactwo Cystersów w Sulejowie - Kościół

Opactwo Cystersów w Sulejowie - rzeźby

Hotel Podklasztorze – moja opinia

Spałam już w zamku, pałacu i we dworze, jednak teraz był to mój pierwszy raz w obiekcie, który jest częścią zespołu cysterskiego. Muszę przyznać, że było to bardzo ciekawe doświadczenie, chociażby ze względu na historię oraz klimat miejsca. Ponadto, wciąż gra mi w uszach muzyka rozbrzmiewająca w hotelowym korytarzu. To jest zdecydowanie jeden z najciekawszych elementów składających się na charakter hotelu! Oczywiście, nie mogę nie wspomnieć o przytulnym pokoju, wyśmienitych daniach serwowanych w restauracji Miód i Wino, a także relaksującym czasie spędzonym w strefie Wellness&SPA. Tak, to był zdecydowanie udany pobyt! Dlatego też bez cienia wątpliwości polecam każdemu wybranie się do Hotelu Podklasztorze w Sulejowie!

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Województwie Łódzkim znajdziesz tu.

Summary
Sulejów hotel z basenem – Podklasztorze
Article Name
Sulejów hotel z basenem – Podklasztorze
Description
Opactwo Cystersów w Sulejowie – zapraszam na recenzję hotelu Podklasztorze znajdującego się w najlepiej zachowanym zespole cysterskim w EU.
Author

Jeden komentarz do “Sulejów hotel z basenem – Podklasztorze”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.