
Gdzie jest Szlak Orlich Gniazd i jakie atrakcje znajdują się na nim? Jak przebiega trasa oraz co warto wiedzieć? O tym wszystkim dowiesz się z niniejszej notatki. Serdecznie zapraszam!
Gdzie jest Szlak Orlich Gniazd i kto był jego inicjatorem?
Szlak Orlich Gniazd to trakt turystyczny wyznaczony na podstawie zamków, o których mowa będzie w dalszej części artykułu. W każdym razie, rzeczone pasmo ciągnie się od Województwa Śląskiego (Częstochowa), aż do Małopolski (Kraków), i łącznie wynosi ok.165 km.
Pierwszą osobą, która zaproponowała wytyczenie Szlaku Orlich Gniazd był polski geograf, Stanisław Leszczycki. W rezultacie w 1930 roku powstała pierwotna wersja trasy, jednak na przestrzeni lat była ona wielokrotnie modyfikowana.
Trasę można pokonać nie tylko autem, ale także rowerem, a nawet pieszo!
Atrakcje na Szlaku Orlich Gniazd – spis zamków
Zespół średniowiecznych zamków, ulokowanych na wzgórzach, wyznaczał granice Królestwa Polskiego. Co więcej, zadaniem warowni było bronienie kraju przed najazdami czeskich wojsk dowodzonych przez Jana Luksemburskiego.
Obecnie na szlaku zobaczymy 12 zamków królewskich, 18 zamków prywatnych oraz 4 strażnice. Oficjalny trasa biegnie od zamku w Olsztynie, aż do warowni w Korzkwi.
- Olsztyn
- Ostrężnik
- Mirów
- Bobolice
- Bąkowiec
- Birów
- Ogrodzieniec
- Smoleń
- Bydlin
- Rabsztyn
- Pieskowa Skała
- Ojców
- Korzkiew
Ponadto, według niektórych źródeł do Szlaku Orlich Gniazd zalicza się również:
- Rudno (ruiny zamku Tenczyn)
- Babice
- Ruiny zamku Siewierz
- Zamek Królewski w Będzinie
- Zamek Królewski na Wawelu
Szlak Orlich Gniazd – atrakcje
Niewątpliwie, głównymi atrakcjami na Szlaku Orlich Gniazd są warownie, niemniej zobaczyć tam można także inne ciekawe obiekty! W związku z tym poniżej zamieszczam informacje o zamkach, atrakcjach w ich pobliżu, a także polecane przeze mnie noclegi.
Ruiny Zamku Ostrężnik
Docierając do tego miejsca trzeba sporej uwagi, a nawet wyobraźni, aby nie przegapić pozostałości po tej warowni. Wszakże gdyby nie przypadek, na pewno nie dotarłabym do tego punktu. Niemniej, okoliczności przyrody są warte wybrania się w tamte rejony.
Wstęp: bezpłatny
Parking: darmowy
Atrakcje w okolicy:
- Pałac Raczyńskich
- Brama Twardowskiego
Ruiny Zamku w Mirowie
Historia obiektu sięga czasów Kazimierza Wielkiego, a więc około połowy XIV wieku. Istotnie, jest to przykład średniowiecznego zamku obronnego, który spełniał także funkcje mieszkalne.
Wstęp: płatny
Parking: płatny
Aktualne informacje o cenniku znajdziesz tu.
Zamek Bobolice
Ten obiekt znajduje się stosunkowo blisko zamku Mirów, w związku z czym można się do niego przespacerować. Natomiast, jeśli nie macie na to ochoty, to polecam najpierw podjechać do zamku w Bobolicach, a potem dopiero do Mirowa.
W każdym razie, jeśli chodzi o zamek, to został on wybudowany na rozkaz Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku i miał za zadanie bronić okolic Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego wtedy do Korony czeskiej.
Warownię można zwiedzić nie tylko z zewnątrz, przechadzając się jej błoniami, ale także wewnątrz. Co więcej, tuż obok zamku działa hotel.
Wstęp: płatny
Parking: bezpłatny
Aktualne informacje o cenniku oraz noclegu znajdziesz tu.
Gród na Górze Birów
Jest to zrekonstruowana osada średniowieczna, w której można zobaczyć eksponaty znalezione podczas badań archeologicznych przeprowadzanych w tamtym terenie. Ponadto, zobaczymy tam także jaskinie oraz cmentarzysko kurhanowe.
Wstęp: płatny
Parking: bezpłatny
Aktualne informacje o cenniku oraz noclegu znajdziesz tu.
Zamek Ogrodzieniec
Obiekt powstał pomiędzy XIV- XV wiekiem, a został ulokowany na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko Częstochowskiej (515 m n.p.m.). I choć aktualnie pozostały po nim już tylko ruiny, to obiekt ten wciąż budzi ogólny zachwyt turystów, którzy licznie ściągają w te strony. Dodatkowo jako ciekawostkę wspomnę fakt, że zamkowy teren posłużył za plener do zekranizowania filmu ‘Zemsta” wg. Aleksandra Fredry, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę.
Wstęp: płatny
Parking: płatny (większość życzy sobie 10 zł za cały dzień, ale najtańszy postój [5 zł] znajdziecie na ulicy Firleja)
Aktualne informacje o cenniku znajdziesz tu.
Jeśli zaś chodzi o nocleg w pobliżu Zamku Ogrodzieniec, to z całego serca polecam Poziom 511 Design Hotel&SPA (znajduje się na tyłach warowni).
Zamek Pilcza w Smoleniu (Zamek Smoleń)
Potocznie zwany zamkiem Smoleń, to kolejna ruina znamienitego zamku na Szlaku Orlich Gniazd, o którym pierwsze wzmianki były już w 1394 roku.
Wstęp: płatny
Parking: bezpłatny
Aktualne informacje o cenniku znajdziesz tu.
Zamek w Rabsztynie
Ruiny warowni pochodzą z XIV wieku i stoją na wapiennym wzgórzu o wysokości 447,5 m.
Wstęp: płatny
Parking: darmowy
Aktualne informacje o cenniku znajdziesz tu.
Zamek w Pieskowej Skale
Jeden z najlepiej zachowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.
Wstęp: płatny
Parking: darmowy
Aktualne informacje o cenniku znajdziesz tu.
Atrakcje w pobliżu:
- Maczuga Herkulesa
- Ojcowski Park Narodowy
Zamek w Ojcowie
Ruiny warowni znajdują się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i uwierzcie mi, że to miejsce warto odwiedzić na jesieni. Otóż kolorystyka drzew jest wtedy tak niesamowita, że piękniejszej pory roku na zwiedzanie ruin zamku nie znajdziecie.
Od siebie dodam, że mam do tego miejsca ogromny sentyment 🙂 .
Wstęp: płatny
Parking: darmowy
Aktualne informacje o cenniku znajdziesz tu.
Atrakcje w okolicy:
- Ojcowski Park Narodowy
- Kaplica na Wodzie
- Źródełko Miłości
- Jaskinia Łokietka
- Brama Krakowska
Zamek w Korzkwi
Twierdza w Korzkwi to w rzeczywistości dwór obronny szlachecki z XVI wieku, który znajduje się on 13 kilometrów na północny zachód od Krakowa. Miałam niewątpliwą przyjemność nocować na zamku i z całego serca mogę go Wam, polecić. Zresztą, na ten temat poczyniłam osobny wpis, dlatego koniecznie do niego zajrzyjcie!
Wpis o Zamku w Korzkwi
Zamek Biskupi w Siewierzu
Jest to gotycki zamek książęcy, który niegdyś był siedzibą biskupów krakowskich.
Wstęp: płatny
Parking: darmowy
Aktualne informacje o cenniku znajdziesz tu.
Szlak Orlich Gniazd samochodem – mapa i trasa
Na koniec zamieszczam mapę wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.
Dodatkowo, pozostawię tutaj także moją propozycję jednodniowej wycieczki z Łodzi na Śląsk- może komuś się akurat przyda.
Szlak Orlich Gniazd i jego atrakcje – podsumowanie
To byłoby na tyle jeśli chodzi o Szlak Orlich Gniazd i jego atrakcje. Mam nadzieję, że artykuł przyda się w planowaniu Twojej wycieczki 🙂 .
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️
Więcej ciekawych artykułów o zamkach znajdziesz tu.


Bardzo fajny opis. Praktyczne informacje. Skorzystam planując swoją wycieczkę ❤️
Bardzo się cieszę <3 pozdrawiam serdecznie i życzę udanej wycieczki!