Toruń – co zobaczyć w najsłodszym mieście w Polsce

Toruń – co zobaczyć w najsłodszym mieście w Polsce.

Toruń na weekend to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy mają ochotę spędzić czas w mieście oferującym nie tylko ciekawe atrakcje, ale również podniebne doznania. Wszakże aglomeracja ta słynie z niepowtarzalnej gotyckiej zabudowy oraz z najlepszych pod słońcem pierników z pierwszej ręki! Poniżej znajdziecie moją propozycję miejsc wartych zobaczenia, spis rekomendowanych restauracji oraz przydatne informacje praktyczne dotyczące Torunia. Zapraszam!

Dlaczego Toruń słynie z pierników?

Pierniki wypiekane są od 600 lat, a ich nazwa pochodzi od słowa „pierny”, czyli pieprzny. Według jednej z legend, pierwsze pierniki wykonała zakonnica Katarzyna. Ponoć kobieta chciała w ten sposób uratować mieszkańców Torunia przed głodem.

Toruń – co zobaczyć w najsłodszym polskim mieście

Krzywa Wieża w Toruniu

To średniowieczna baszta obronna, z którą wiąże się legenda o pewnym Krzyżaku, który wbrew obowiązującym zasadom zakochał się w córce bogatego kupca. W związku ze złamaniem ślubu czystości, mężczyzna musiał wybudować krzywią wieżę. Obecnie mówi się, że osoby, które mają cięższe grzechy od wspomnianego Krzyżaka, nie zdołają utrzymać równowagi opierając się plecami o ścianę budynku. Spróbujecie? 😉

Toruń - co zobaczyć - krzywa wieża

Dom i pomnik Mikołaja Kopernika

Przede wszystkim Toruń kojarzony jest z postacią Mikołaja Kopernika, który urodził się w tym mieście w 1473 roku. Warto wspomnieć, że w Toruniu zobaczymy dom, a także pomnik tego wybitnego, polskiego astronoma.

Toruń - co zobaczyć - dom i pomnik Mikołaja Kopernika

Toruń - co zobaczyć - dom Mikołaja Kopernika

Toruń - co zobaczyć - dom Mikołaja Kopernika

Pomnik Osiołka, Flisaka i Filusia

W najsłodszym polskim mieście można natknąć się na wiele ciekawych rzeźb i każda z nich ma ukrytą w sobie historię lub wiąże się z nią jakiś zabobon. Na przykład figura osła jest wspomnieniem stosowanych dawniej kar dla krnąbrnych żołnierzy. Z kolei pomnik Flisaka nawiązuje do legendy o mężczyźnie, który za sprawą swojej gry na skrzypcach wyprowadził za miasto plagę żab. Natomiast jeśli chodzi o rzeźbę pieska Filusia, to należy pogłaskać jego ogonek na szczęście.

Teatr „Baj”

Ten budynek robi furorę za sprawą swojej nietuzinkowej kompozycji.

Toruń - co zobaczyć - Teatr Baj

Zamek Krzyżacki w Toruniu

Kolejnym ciekawym obiektem są ruiny Zamku Krzyżackiego, pochodzące z XIII wieku.

Toruń - co zobaczyć - Zamek Krzyżacki

Planetarium

Osobiście uważam, że wizyta w Toruniu nie będzie należała do zaliczonych, jeśli nie skosztuje się tam piernika lub nie wybierze na seans do Planetarium 😉 .

Toruń - co zobaczyć - Planetarium

Restauracja „Patio” Toruń

Niesamowite miejsce, w którym z miejsca zakochałam się ! Dlatego, jeśli szukacie klimatycznego zakątka na herbatę, kawę, ciasto, tudzież obiad, to koniecznie zajrzyjcie do tej restauracji.

Restauracja "Patio" Toruń

Restauracja "Patio" Toruń

Restauracja "Patio" Toruń

ul. Ciasna i ul. Podmurna

Według mnie to najbardziej klimatyczne ulice, które mieszczą się na toruńskiej Starówce.

Toruń – informacje praktyczne

Toruń – nocleg blisko Starówki

Nocowałam w samym centrum, w kamienicy przy ulicy Mostowej. Namiar na nocleg znajdziecie tu. Polecam również sprawdzony nocleg w hotelu Mercury.

Gdzie zjeść w Toruniu?

Mam Wam do polecenia kilka świetnych miejsc, a mianowicie:

Gdzie zaparkować w Toruniu?

Kilka słów o parkinach znajdziecie tu.

Jak się poruszałam po Toruniu?

Całą Starówkę zwiedziłam na pieszo.

Toruń – co zobaczyć w najsłodszym polskim mieście – podsumowanie

No, to kto planuje Toruń na weekend? 🙂 a może byliście i uważacie, że w liście atrakcji powinno się znaleźć coś jeszcze? Koniecznie dajcie znać!

Summary
Toruń atrakcje - co zobaczyć w najsłodszym mieście w Polsce
Article Name
Toruń atrakcje - co zobaczyć w najsłodszym mieście w Polsce
Description
Toruń atrakcje- czyli co warto zobaczyć w najsłodszym mieście w Polsce. Spis atrakcji, polecane restauracje oraz nocleg. Zapraszam!
Author
Publisher Name
Voyaga

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.