
We wsi Wietrzychowice znajduje się pewne niezwykłe miejsce, a mianowicie rezerwat archeologiczny i to właśnie w nim zobaczyć można polskie piramidy, czyli grobowce megalityczne sprzed 5500 lat.
Wietrzychowice znajdują się niedaleko Izbicy Kujawskiej, w województwie kujawsko-pomorskim, tuż przy granicy z łódzkim.
Wietrzychowice piramidy – Megality Kujawskie
Na terenie rezerwatu zobaczymy 5 grobowców wzniesionych 5500 tysiąca lat temu przez ówczesne plemiona pasterzy i rolników. Ze względu na wielkość (około 3 m wysokości i 115 cm długości), kopce nazywa się polskimi piramidami. Jednakże, do dziś nie wiadomo skąd wziął się ich szczególny kształt.
Do wzniesienia tych grobowców użyto potężnych głazów, co jest charakterystyczne dla ludności kultury pucharów lejkowatych. Ponadto, ślady tej tradycji odkryto nie tylko w samych Wietrzychowicach, ale także na terenie innych miejscowości w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Z kolei, w pozostałych częściach Polski umarłych najczęściej chowano w kurhany w kształcie wydłużonego trapezu.
Jednakże, wracając do głazów, to te ogromne kamienie miały chronić kurhan przed rozmyciem, a przy okazji ograniczyć obszar poświęcony czci zmarłego.
Jak wynika z badań, w grobowcach chowani byli mężczyźni wyróżniający się w hierarchii społecznej, np.: naczelnicy, szamani. Poza tym, wyposażenie zmarłego było bardzo skromne, tj.: łyżki gliniane, zabytki z gliny, topory itp. Co więcej, osobników chowano w pozycji wyprostowanej, w czole grobowca, które skierowane jest na wschód.
Przy okazji wspomnę, że w kurhanie nr 5 odkryto kości należące do dwóch mężczyzn: jednego ok. 35 lat, a drugiego ok. 50. Dodatkowo znaleziono tam rzeczy takie jak: naczynia gliniane, ułamki ceramiki oraz granitową gałkę maczugi.
Na koniec wspomnę, że należy sobie uświadomić fakt, że nasze nasze polskie piramidy są starsze od Stonehage oraz piramid egipskich. A od siebie dodam, że mnie to miejsce bardzo skojarzyło się z Miejscem Mocy na Podlasiu.
Rezerwat Wietrzychowice – informacje praktyczne
Rezerwat znajduje się w lesie. Wstęp jest bezpłatny i czynny całą dobę. Jeśli zaś chodzi o parking, to znajdziecie po przeciwnej stronie od wejścia.