Wrocław – co zobaczyć w mieście krasnali?

Wrocław na weekend, czyli co zobaczyć w jednym z najciekawszych miast w Polsce. Zapraszam!

Wrocław to 5 największe miasto w Polsce pod względem wielkości, zaś 4 pod względem ludności (2015 GUS). Powierzchownie można by stwierdzić, że aglomeracja taka sama jak inne duże i popularne miasta w Polsce, no bo ciekawa zabudowa w centrum. Ponadto zabytki, kościoły, imprezy itd. Jednakże, Wrocław jest inny. Bezsprzecznie, nie tak sztywny jak Warszawa, dystyngowany jak Kraków czy hipsterski niczym Trójmiasto. Według mnie to miasto ma w sobie coś beztroskiego! Może to za sprawą wszechobecnych studentów, klubów oraz pubów? A może ogólnej atmosfery, która panuje w mieście?  W każdym razie uwielbiam Wrocław i za każdym razem wracam do niego z przyjemnością, bowiem kojarzy mi się z samymi miłymi chwilami.

Wrocław – co zobaczyć w mieście krasnali

Dzień I

Wrocławskie Krasnale

Są to figurki sympatycznych skrzatów, które możemy znaleźć w najróżniejszych miejscach. Na obecną chwilę jest ich 316, jednak wciąż ich przybywa!

Wrocław - co zobaczyć? Krasnale

Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali?

Rzeźby krasnali pochodzą od graffiti malowanych w latach `80 oraz od występów organizowanych przez ruch zwany „Pomarańczowe Alternatywy”. Otóż celem tego przedsięwzięcia było ośmieszanie (w sposób pokojowy) systemu komunistycznego. Niemniej, po upadku PRL-u rzeczone krasnale zostały zapomniane, i dopiero w 2005 roku rzeźbiarz Tomasz Moczek przypomniał o nich tworząc pięć pierwszych postaci.*źródło

Wrocławskie Krasnale

Rynek Główny we Wrocławiu

Wyróżnia go przepiękny gotycki Ratusz ozdobiony zegarem słonecznym, natomiast wokół zobaczymy urocze kolorowe kamieniczki, a nieco dalej słynną fontannę Zdrój.

Wrocław - co zobaczyć? Rynek Główny

Rynek Główny we Wrocławiu

Mostek Pokutnic (Czarownic)

Jest to kładka łącząca wieże kościoła Marii Magdaleny, a znajduje się na wysokości 45 m. Według legendy można na niej zobaczyć dusze kobiet, które zamiast być przykładnymi żonami i matkami, wolały zabawy i cielesne uciechy z mężczyznami. Z pewnością jest to dobre miejsce na zobaczenie panoramy Wrocławia.

Wrocław - co zobaczyć? Mostek Pokutnic (Czarownic)

Uniwersytet Wrocławki (aula Leopoldina, Wieża Matematyczna)

W gmachu Uniwersytetu znajduje się muzeum, a w nim m.in.:największa i najbardziej zachwycająca ze wszystkich, aula Leopoldina. Otóż sala jest unikatowym zabytkiem świeckim późnego baroku, a swoją nazwę otrzymała na cześć cesarza Leopolda I, fundatora tejże uczelni w roku 1702. Ponadto, znajdując się w tym budynku, warto także wejść na Wieżę Matematyczną.

Wrocław - co zobaczyć? Uniwersytet Wrocławki (aula Leopoldina, Wieża Matematyczna)

Wrocław - co zobaczyć? Uniwersytet Wrocławki (aula Leopoldina, Wieża Matematyczna)

Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej

Jest to piękny gotycki kościół, z wieżą o wysokości 91,46 m, na którą można wejść, aby podziwiać panoramę miasta.

Wrocław - co zobaczyć? Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej Wrocław

Ulica Jatki we Wrocławiu

W czasach średniowiecza była to ulica rzeźników oraz masaży, o czym przypomina znajdujący się tam pomnik zwierząt. Natomiast obecnie jest to miejsce, w którym mieszczą się galerie z przecudnymi rękodziełami. Bez wątpienia, nie lada gratka dla osób kochających się artystycznych dodatkach i gadżetach.

Wrocław - co zobaczyć? Ulica Jatki we Wrocławiu

Wrocław - co zobaczyć? Ulica Jatki we Wrocławiu

Pokaz fontann multimedialnych

Miłym uwieńczeniem wieczoru może stać się pokaz fontann multimedialnych, które ulokowane są tuż przy Hali Stulecia, w Parku szczytnickim.

Tu zostawiam namiar na program pokazów: Fontanna Multimedialna Wrocław

Wrocław - co zobaczyć? Pokaz fontann multimedialnych

Dzień II

Podwórko przy ul. Roosvelta

Pomysłodawcą projektu „Podwórka- odkrywanie sztuki” jest malarz- Mariusz Mikołajek. To właśnie on, wraz ze swoim artystycznym zespołem, zaangażował niemal wszystkich mieszkańców XIX-wiecznych kamienic przy ul. Roosvelta, aby zmienili swoje smutne podwórka w miejsce nietuzinkowe, które przy okazji stało się kolejną atrakcją turystyczną Wrocławia! Podwórko znajduje się na dzielnicy Nadodrze. Więcej na ten temat przeczytasz tu.

Wrocław - co zobaczyć? ul. Roosvelta Wrocław

ul. Roosvelta Wrocław

Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki Wrocław

Ogród Botaniczny i Japoński

Ogród Botaniczny i Japoński Wrocław

Ogród zoologiczny i Afrykarium

To najstarsze Zoo (1865), a zarazem najpopularniejsza atrakcja Wrocławia. Natomiast po szczegółowe informacje odsyłam Was na stronę: Zoo Wrocław.

Ogród zoologiczny i Afrykarium

Pozostałe atrakcje Wrocławia

  • Galeria Neonów
  • Panorama Racławicka
  • Hydropolis – centrum poświęcone wiedzy o wodzie

Nocleg we Wrocławiu

Gdzie zjeść we Wrocławiu

I jak Wam się podoba taki plan weekendowej wycieczki do Wrocławia? 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.