
Wrocław na weekend, czyli co zobaczyć w jednym z najciekawszych miast w Polsce. Zapraszam!
Wrocław to 5 największe miasto w Polsce pod względem wielkości, zaś 4 pod względem ludności (2015 GUS). Powierzchownie można by stwierdzić, że aglomeracja taka sama jak inne duże i popularne miasta w Polsce, no bo ciekawa zabudowa w centrum. Ponadto zabytki, kościoły, imprezy itd. Jednakże, Wrocław jest inny. Bezsprzecznie, nie tak sztywny jak Warszawa, dystyngowany jak Kraków czy hipsterski niczym Trójmiasto. Według mnie to miasto ma w sobie coś beztroskiego! Może to za sprawą wszechobecnych studentów, klubów oraz pubów? A może ogólnej atmosfery, która panuje w mieście? W każdym razie uwielbiam Wrocław i za każdym razem wracam do niego z przyjemnością, bowiem kojarzy mi się z samymi miłymi chwilami.
Wrocław – co zobaczyć w mieście krasnali
Dzień I
Wrocławskie Krasnale
Są to figurki sympatycznych skrzatów, które możemy znaleźć w najróżniejszych miejscach. Na obecną chwilę jest ich 316, jednak wciąż ich przybywa!
Dlaczego Wrocław jest miastem krasnali?
Rzeźby krasnali pochodzą od graffiti malowanych w latach `80 oraz od występów organizowanych przez ruch zwany „Pomarańczowe Alternatywy”. Otóż celem tego przedsięwzięcia było ośmieszanie (w sposób pokojowy) systemu komunistycznego. Niemniej, po upadku PRL-u rzeczone krasnale zostały zapomniane, i dopiero w 2005 roku rzeźbiarz Tomasz Moczek przypomniał o nich tworząc pięć pierwszych postaci.*źródło
Rynek Główny we Wrocławiu
Wyróżnia go przepiękny gotycki Ratusz ozdobiony zegarem słonecznym, natomiast wokół zobaczymy urocze kolorowe kamieniczki, a nieco dalej słynną fontannę Zdrój.
Mostek Pokutnic (Czarownic)
Jest to kładka łącząca wieże kościoła Marii Magdaleny, a znajduje się na wysokości 45 m. Według legendy można na niej zobaczyć dusze kobiet, które zamiast być przykładnymi żonami i matkami, wolały zabawy i cielesne uciechy z mężczyznami. Z pewnością jest to dobre miejsce na zobaczenie panoramy Wrocławia.
Uniwersytet Wrocławki (aula Leopoldina, Wieża Matematyczna)
W gmachu Uniwersytetu znajduje się muzeum, a w nim m.in.:największa i najbardziej zachwycająca ze wszystkich, aula Leopoldina. Otóż sala jest unikatowym zabytkiem świeckim późnego baroku, a swoją nazwę otrzymała na cześć cesarza Leopolda I, fundatora tejże uczelni w roku 1702. Ponadto, znajdując się w tym budynku, warto także wejść na Wieżę Matematyczną.
Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej
Jest to piękny gotycki kościół, z wieżą o wysokości 91,46 m, na którą można wejść, aby podziwiać panoramę miasta.
Ulica Jatki we Wrocławiu
W czasach średniowiecza była to ulica rzeźników oraz masaży, o czym przypomina znajdujący się tam pomnik zwierząt. Natomiast obecnie jest to miejsce, w którym mieszczą się galerie z przecudnymi rękodziełami. Bez wątpienia, nie lada gratka dla osób kochających się artystycznych dodatkach i gadżetach.
Pokaz fontann multimedialnych
Miłym uwieńczeniem wieczoru może stać się pokaz fontann multimedialnych, które ulokowane są tuż przy Hali Stulecia, w Parku szczytnickim.
Tu zostawiam namiar na program pokazów: Fontanna Multimedialna Wrocław
Dzień II
Podwórko przy ul. Roosvelta
Pomysłodawcą projektu „Podwórka- odkrywanie sztuki” jest malarz- Mariusz Mikołajek. To właśnie on, wraz ze swoim artystycznym zespołem, zaangażował niemal wszystkich mieszkańców XIX-wiecznych kamienic przy ul. Roosvelta, aby zmienili swoje smutne podwórka w miejsce nietuzinkowe, które przy okazji stało się kolejną atrakcją turystyczną Wrocławia! Podwórko znajduje się na dzielnicy Nadodrze. Więcej na ten temat przeczytasz tu.
Gmach Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Park Szczytnicki
Ogród Botaniczny i Japoński
Ogród zoologiczny i Afrykarium
To najstarsze Zoo (1865), a zarazem najpopularniejsza atrakcja Wrocławia. Natomiast po szczegółowe informacje odsyłam Was na stronę: Zoo Wrocław.
Pozostałe atrakcje Wrocławia
- Galeria Neonów
- Panorama Racławicka
- Hydropolis – centrum poświęcone wiedzy o wodzie
Nocleg we Wrocławiu
Gdzie zjeść we Wrocławiu
I jak Wam się podoba taki plan weekendowej wycieczki do Wrocławia? 🙂