Zamek Bolków – Szlakiem Zamków Piastowskich

Zamek Bolków kojarzy mi się przede wszystkim z imprezą Castle Party (największy festiwal muzyki gotyckiej w Europie), na której jeszcze nie miałam przyjemności być, choć jest na liście moich marzeń. Będąc w okolicy Bolkowa postanowiłam zajrzeć tam, aby zobaczyć jak wygląda to miejsce poza sezonem.

Zamek Bolków – warownia na Zamkowym Wzgórzu

Obiekt znajduje się na Zamkowym Wzgórzu w miejscowości Bolków, na Dolnym Śląsku.

Historia zamku w Bolkowie

Zamek Bolków powstał w połowie XIII wieku z rozkazu księcia Bolesława II Łysego, znanego również jako Rogatkę- pseudonim nadany ze względu na “rogaty” charakter właściciela. Po śmierci księcia, budową zamku zajął się Bolek I Surowy i to właśnie za jego czasów powstała charakterystyczna wieża wyróżniająca tę budowlę. Ma ona 25 m oraz klinowy kształt.

Na wieżę prowadzą kręte schody ulokowane w wąskim korytarzu. Warto wejść na górę chociażby po to, aby zobaczyć wygląd zamku z wysokości, a także panoramę Bolkowa.

Miejscowe legendy mówią o tunelu łączącym zamek Bolków w zamkiem Świny. Pojawiały się także historie o bursztynowej komnacie pozostawionej przez cysterców. Natomiast faktem jest, że twierdza jest siedzibą bractwa rycerskiego, które zajmuje się organizowaniem wszelakich imprez na zamku.

Zamek Bolków – informacje praktyczne

Parking znajduje się u podnóża twierdzy i jest płatny. Wejście na zamek jest  płatne.

I tu właśnie kończymy majówkowe wojaże, podczas których zwiedzałam Dolny Śląsk. Mam nadzieję, że relacja Wam się podobała, a może nawet zainspirowałam Was do jakiejś wycieczki, hm? 😉

Jeden komentarz do “Zamek Bolków – Szlakiem Zamków Piastowskich”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *