Zamek Królewski w Chęcinach – opis oraz dojazd

Nieraz wspominałam, że bardzo lubię zamki oraz pałace. Za co? A chociażby za to, że poruszają wodze wyobraźni. Słuchając legend i historii takich miejsc automatycznie przenoszę się w mojej głowie w czasie wyobrażając sobie, że jestem damą przechadzającą się po komnatach, tudzież niezwykłych salonach pięknego przybytku. Zawsze marzyłam, żeby chociaż raz w życiu przebrać się w dostojną suknię z minionej epoki i wziąć udział w zabawie zamkowej. Wszystko przede mną 🙂 A tymczasem pokażę Wam jak wygląda zamek królewski w Chęcinach w moim obiektywie. Zapraszam 🙂

Zamek Królewski w Chęcinach

Wycieczka na zamek Królewski w Chęcinach

Pogodna i ciepła wiosna sprzyja weekendowym wyprawom, stąd też padł pomysł na wyprawę na zamek królewski w Chęcinach, który już z daleka nęcił swoimi walorami.

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach

Nie ma nic lepszego niż piękny i aktywny weekend poza miastem. Nie wiem jak Wy, ale mnie ciężko jest usiedzieć w miejscu. Lubię zwiedzać, karmić moje oczy pięknymi widokami, więc każda szansa na spędzenie wolnego czasu właśnie  w taki sposób jest dla mnie szalenie pociągająca 🙂 .

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Chęciny – historia

Historia zamku sięga przełomu XIII i XIV wieku, kiedy to wybudowano go na grzbiecie skalistego wzgórza. Natomiast pierwszy dokument, dotyczący przekazania warowni przez Władysława Łokietka biskupowi krakowskiemu, pochodzi z 1308 roku. Zamek Chęciny był obiektem wysokiej rangi, nie tylko ze względu na odbywające się w nim zjazdy polityczne w 1310/1318/1331, ale również z racji na pełnienie funkcji skarbca. Oprócz tego, twierdza była jednym z miejsc skupienia wojsk polskich wyprawiających się na wojnę z Krzyżakami. Później zamek służył za więzienie, o którym wspominał w swych kronikach Jan Długosz.

Zamek Królewski w Chęcinach historia

Zamek Królewski w Chęcinach historia

„Zamek był też rezydencją rodzin królewskich, królowych i wdów, przebywały tu: Adelajda – druga żona Kazimierza Wielkiego oraz siostra tegoż króla – Elżbieta, sprawująca rządy w imieniu swego syna Ludwika Węgierskiego. Mieszkała tu, wraz ze swym ogromnym skarbcem, królowa Bona. Gdy opuszczała Chęciny, jej majątek wieziono na 24 wozach, ciągnionych przez 140 koni. Podczas szalejącej w 1425 r. zarazy, schronienie w chęcińskich murach znalazł syn Jagiełły – Władysław. Sprawozdanie z lustracji z 1569 r. zawiera wzmiankę o potrzebie naprawy zamku i związanych z tym trudnościach wynikających z braku wody. Wspomina także o prowadzonych pracach nad wykuciem studni (jej ślady są obecnie widoczne na dziedzińcu zamku dolnego).” źródło

Świetność zamku zaczęła chylić się ku upadkowi już w 1588 roku. Od tamtej pory, kilkukrotnie, zamek był dewastowany i podpalany. Ostatni mieszkańcy opuścili go w 1707 roku. Finalnie, po III rozbiorze Polski warownia zaczęła popadać w zgliszcza. Dopiero w latach 80 XIX wieku rozpoczęto pierwsze prace konserwacyjne ruin.

Zamek Królewski w Chęcinach historia

Zwiedzanie zamku wspominam bardzo miło. Przede wszystkim trafiłam na porę, kiedy nie było dużo ludzi, dzięki czemu na spokojnie przeszłam się po dziedzińcu, zajrzałam do skarbca, a także weszłam na wieżę więzienną, skąd rozpościerał się bardzo ładny widok na okolicę.

Zamek Królewski w Chęcinach historia

Zamek Królewski w Chęcinach historia

Zamek Królewski w Chęcinach – cennik i informacje praktyczne

Adres: Małogoska 7, 26-060 Chęciny

Informacje praktyczne:

  • Parking znajduje się u podnóża zamku i jest darmowy.
  • Wstęp na zamek kosztuje: bilet ulgowy 9zł/ bilet normalny 12 zł. Inne atrakcje (strzelanie z łuku, korzystanie z lunety, sesja na koniu itd. dodatkowo płatne)

Zwiedzanie zamku:

  • Styczeń 9.00 – 16.00
  • Luty – marzec 9.00 – 17.00
  • Kwiecień – sierpień – 9.00 – 18.00
  • Wrzesień – październik 9.00 – 17.00
  • Listopad – Grudzień 9.00 – 16.00

Ponadto, istnieje możliwość przygotowania imprezy dla grupy zorganizowanej.

Wszelkie informacje znajdziecie na stronie zamku.

Zachęcam Was do aktywnego wypoczynku w weekendy. Jest to możliwość nie tylko dotlenienia organizmu, ale również poznania historii naszego kraju 🙂 .

Komentarze do “Zamek Królewski w Chęcinach – opis oraz dojazd”

  1. Monika

    Trzy lata temu miałam taką fazę na zwiedzanie polskich zamków i pałaców. Objechałam ich sporo, też dostrzegam magię takich miejsc i towarzyszącą tajemnice! W Polsce zrobił na mnie największe wrażenie zamek w Mosznej. Ogromny kompleks. Potem wyruszylam za granice, polecam Rumunię pod tym kątem!

    Odpowiedz
    1. Voyaga Autor

      Sporo osób poleca mi na wyprawę właśnie do Rumunii, a nawet do Irlandii. Mam nadzieję, że wkróce uda się zaplanować coś w tych kierunkach 🙂 Dzięki za odwiedziny 🙂

      Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.