
W niniejszym artykule zatytułowanym “Zamek Chojnik – który szlak wybrać?” znajdziesz:
– informacje ogólne o zamku,
– opis szlaku z Jagniątkowa do zamku + propozycje innych tras,
– informacje praktyczne,
Zapraszam!

Zamek Chojnik – położenie oraz historia
Warownia znajduje się w okolicy Jeleniej Góry, a dokładnie na szczycie góry Chojnik (627 m n.p.m.) w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego.
Zamek został zbudowany w XIV wieku z rozkazu księcia Bolka II i miał za zadanie wyznaczać granicę księstwa. Następnymi właścicielami fortecy był ród Schaffgotschów, który przyczynił się do jego rozbudowy. Zamek służył im aż do nieszczęsnego wybuchu pożaru w roku 1675. W wyniku tej katastrofy uszkodzona została górna część zamku oraz wieża. Niestety, po pożarze obiekt popadł w ruinę i już nigdy nie został odbudowany.
W 1860 roku, w północnej bastei zamku, powstało schronisko turystyczne, które funkcjonuje do dziś.
Warto również wspomnieć, że warownia jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które co roku, w sierpniu, organizuje Rycerski Turniej Kusznicy „O Złoty Bełt Chojnika”.

Szlak na Zamek Chojnik z Jagniątkowa
Start: Jagniątków – Szlak Niebieski – Przełęcz Ludomira Różyckiego – Szlak Zielony – Zamek Chojnik
Z racji tego, że nocleg miałam w Jagniątkowie, to właśnie stamtąd udałam się na wycieczkę na zamek. Najpierw szłam szlakiem niebieskim, a następnie szlakiem zielonym. Trasa wiodła przez las, i choć nie była ona zbytnio urozmaicona pod względem widoków, to prowadziła przez tę część Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie nie trzeba było płacić za wstęp na jego teren. Po około 45 minutach dotarłam na zamek.
Jeśli zdecydujecie się wejść na teren obiektu (wstęp jest płatny), to z całego serca polecam udać się na wieżę. Otóż zobaczycie z niej fenomenalną panoramę okolicy! Co więcej, przy zamku znajduje się restauracja, więc warto zatrzymać się w niej na ugaszenie pragnienia bądź wrzucenia czegoś na ząb.










Powrót : Zamek Chojnik – Punkt widokowy – Szlak Czerwony – Sobieszów
Jak już będziecie opuszczać zamek, to zachęcam Was do zajrzenia jeszcze na punkt widokowy, który znajduje się tuż przy kamiennej bramie (widocznej na poniższym zdjęciu). Wystarczy, że odbijecie od niej na lewo i pójdziecie kawałek pod górę. Stamtąd zobaczycie Piekielną Dolinę, czyli urwisko pomiędzy górami Chojnik i Żar.

Po zejściu z punktu widokowego poszłam czerwonym szlakiem, który był bardzo ciekawy i uważam, że absolutnie nie powinniście go pominąć! Otóż atrakcją tej trasy są Zbójnickie Skały wraz z Dziurawym Kamieniem oraz Źródełko Kunegundy.
Trasa, którą zrobiłam nie była pętlą, ponieważ swoja wyprawę skończyłam w Sobieszowie. A stamtąd pieszo udałam się z powrotem do Jagniątkowa. Mimo wszystko, to była bardzo fajna wycieczka!



Inne szlaki na Zamek Chojnik
Zamek Chojnik z Sobieszowa:
- Czarny Szlak (ok. 2 km)
- Czerwony Szlak (ok. 2 km)
Zamek Chojnik z Zachełmia:
- Czarny Szlak (ok. 2,5 km)
Zamek Chojnik – informacje praktyczne
Godziny otwarcia
Wszelkie informacje oraz aktualizacje na temat godzin otwarcia zamku znajdziecie tu.
Parking
Parking przy Wrzosówce i na Chojnik
Ul. Karkonoska 90
Zamek Chojnik- który szlak wybrać? Podsumowanie
Mam nadzieję, że propozycja trasy przyda Wam się. Koniecznie dajcie znać, jeśli ją obierzecie, ponieważ jestem ciekawa Waszych wrażeń!
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️️️
Więcej ciekawych postów o zamkach i pałacach znajdziesz tu.

Dzięki za masę przydatnych informacji 🙂 Pozdrawiamy!