
Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Leśna, nad zalewem Leśniańskim. Warownia została wybudowana w latach 1241-1247 z rozkazu czeskiego króla Wacława II. Pierwszym właścicielem zamku był biskup miśnieński von Weisenow, następnie Agnieszka- córka Wacława, a później książę piastowski – Henryk Jaworski. Oczywiście, obiekt posiadał jeszcze wielu innych gospodarzy, w związku z czym był wielokrotnie przebudowywany. Dodatkowo, w 1793 wybuchł tam pożar, co ostatecznie dopełniło zmian w tej budowli.
Zamek Czocha – Smutne historie kobiet zamieszkujących warownię
Mam takie przeświadczenie, że ludzi najbardziej pociągają historie związane z zamkami. Jak każdy inny, tak i zamek Czocha posiada swoją historię, w tym przypadku związaną z nieszczęśliwymi kobietami.
Pierwszą nieszczęśnicą zamieszkującą zamek była Gertruda. Kobieta często kłóciła się ze swoim bratem, aż w końcu nie wytrzymała i nasłała na niego rozbójników. Właśnie z tego powodu niewiasta została publicznie ścięta na zamkowym dziedzińcu. Mówi się, że jej dusza nadal błądzi po zakamarkach warowni.
Inna legenda dotyczy niewiernych żon, które żywot swój kończyły w studni. Pierwszą historią jest przypadek innej Gertrudy, a mianowicie żony Krzysztofa. Otóż mężczyzna ożenił się z Gertrudą ze względu na jej majątek. Jednakże, kiedy wyszło na jaw, że jest ona biedna, rozczarowany Krzysztof zaczął często wyjeżdżać. W związku z tym samotna Gertruda szukała pocieszenia w ramionach innych, czego konsekwencją stała się niechciana ciąża. Dowiedziawszy się o tym upokorzony Krzysztof postanowił wrzucić niewierną żonę do studni. Ponoć do dziś słychać jęki kobiety dochodzące z dna…
Kolejną ofiarą studni była niejaka Urlika, żona posła, który często wyjeżdzał w interesach. Owa kobieta także nawiązała romans pod nieobecność męża i w konsekwencji urodziła nieślubne dziecko. Poseł dowiedziawszy się o czynie Urliki, utopił ją w studni, zaś dziecko zamurował w ścianie, pod kominkiem. Mówi się, że duch kobiety po dziś krąży po zamku szukając swojego syna.
Poza tym duchy lub ich głosy można także spotkać na moście przed zamkiem. Bowiem to właśnie tam w XVII wieku pomost zawalił sią pod konduktem żałobników.
Jednym z właścicieli zamku Czocha był niejaki Ernst Gütschow. Jego żoną została Anna, kobieta która zdecydowała się na małżeństwo ze względu na majątek Niemca. Pewnej nocy żona Ernsta dała ponieść się negatywnym emocjom, za co została strącona do lochu. Jej smutny duch podobno wciąż pojawia się w jednej z zamkowych sypialni.
Zamek Czocha a II Wojna Światowa
Podczas II Wojny Światowej Niemcy utworzyli na Zamku Czocha tajny ośrodek wywiadu, gdzie dzięki specjalnej maszynie odczytywali radzieckie szyfry. Poza tym mówi się, że w warowni zostały ukryte skarby zdobyte na froncie wojennym. A jaka jest prawda? Niestety, nie wiadomo.
Zamek Czocha – informacje praktyczne
Godziny otwarcia oraz cennik biletów znajdziecie tu. Warto również dodać, że na terenie zamku działa hotel a kilka razy w roku organizowane są tam różne imprezy.