Zamek Gołuchów

W ostatni weekend pięknej złotej, i w miarę ciepłej jesieni, wybrałam się na Zamek Gołuchów. Bardzo ucieszyła mnie ta jednodniowa wycieczka, gdyż ostatnio dużo czasu poświęcałam (poświęcam) innym sprawom i niestety wiele mi umknęło z takiej zwykłej codzienności, w której cieszą chociażby kolorowe liście czy słoneczna aura. Niemniej, wyprawa była bardzo udana, o czym z przyjemnością opowiem Wam w poniższym poście. Zapraszam 🙂

Zamek Gołuchów – historia

Miejscowość Gołuchów znajduje się w Wielkopolsce, a jego największą atrakcją jest rzeczony renesansowy zamek, którego historia sięga XVI wieku…

Dzieje zamku to ponad 400 lat, w ciągu których zmieniał się nie tylko wygląd, ale i właściciele twierdzy. Ja jednak uważam, że najciekawszym epizodem w historii Gołuchowa był wiek XIX. Otóż wtedy Jan Działyński(syn Tytusa Działyńskiego, ówczesnego właściciela twierdzy w Gołuchowie) poślubił Izabellę Czartoryską. To właśnie ta kobieta miała ogromny wpływ na przebudowę zamku, sprowadzając z Francji najznamienitszych architektów, malarzy oraz rzeźbiarzy.

Głównym zadaniem przybyłych artystów było odrestaurowanie obiektu w Gołuchowie na wzór zamków nad Loarą, co bez wątpienia udało im się osiągnąć. Do dziś możemy podziwiać luksusowe wnętrza zamku, jak i rzeźby zdobiące zewnętrzne części twierdzy.

Izabella zmarła w 1899 roku, we Francji, jednakże jej ciało spoczęło w Gołuchowie w kaplicy, na terenie parku otaczającego zamek. W latach 70 XX wieku grób księżnej został sprofanowany przez bandytów. Mężczyźni włamali się do mauzoleum, zniszczyli trumnę, a co więcej ukradli ze zwłok diadem oraz pierścień.

Za życia księżna Izabella Czartoryska-Działyńska kolekcjonowała dzieła sztuki. Tak oto napisała:

„Na zamku w Gołuchowie umieściłam zbiór dzieł sztuki różnego rodzaju, który zbierałam w długim lat szeregu. Życzeniem jest moim, aby te dzieła sztuki się nie rozproszyły i aby zbiór ten zachował się pełny i cały po wieczne czasy. Spodziewam się, że zbiór powyższy ogółowi pożytek przyniesie, wywołując i podnosząc upodobania do sztuki i zmysł piękna. Izabella Działyńska”źródło

Niestety, większość dzieł została zrabowana przez hitlerowców w 1939 r. Dopiero w latach 50/60 XX wieku niewielka ich część wróciła na swoje miejsce.

Zamek w Gołuchowie – wnętrza

W zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego, a przechowywane są w nim liczne obrazy, antyki, rzadkie meble, rzeźby oraz gobeliny. Osobiście uważam, że to jedne z najpiękniejszych wnętrz zamkowych jakie kiedykolwiek widziałam.

Wokół zamku roztacza się ogromny park w stylu angielskim. Zajmuje on powierzchnię ponad 160 ha i jest siedliskiem nie tylko zwierząt (dziki, daniele, żubry), ale i wyjątkowych roślin.

Zamek Gołuchów – cennik i informacje praktyczne

Zamek Gołuchów można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 09:00-16:00 oraz w soboty i w niedziele od 10:00 do 16.00. Bilety wstępu to koszt rzędu:

  • ulgowy- 7 zł
  • normalny-10 zł
  • wtorki – zwiedzanie bezpłatne
  • zwiedzanie z przewodnikiem – 60 zł

Jeszcze tak na koniec dodam, iż wiele osób twierdzi, że zamek w Gołuchowie przypomina twierdzę w Kórniku. Ja jednak odniosłam całkiem inne wrażenie, gdyż obiekt bardziej skojarzył mi się z pałacem w Mosznej. Zresztą, sami możecie porównać wybierając się w te miejsca, bądź zaglądając na relacje u mnie na blogu 🙂 .

Komentarze do “Zamek Gołuchów”

  1. JOWISZ

    Hardcorowy zamek w Gołuchowie. Mega miejsce do odpoczynku i zrelaksowania dla całej rodziny. Można smacznie zjeść oraz zobaczyć żubry. W każdej porze roku jest sporo turystów także innej narodowości. Pozdrawiam

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.