Zamek Książ – co warto zobaczyć?

W Województwie Dolnośląskim, a konkretnie w Wałbrzychu znajduje się jedna z największych atrakcji na mapie Polski, a mianowicie zamek Książ. Jest to trzecia co do wielkości warownia w Polsce, zaraz po zamku w Malborku oraz zamku królewskim na Wawelu. Ten niezwykły obiekt posiada bogatą historię oraz imponujące walory turystyczne, które tak licznie ściągają  w te strony rzesze turystów nie tylko z naszego kraju, ale również z zagranicy. Zapraszam na artykuł „Zamek Książ – co warto zobaczyć?”.

Historia Zamku Książ w pigułce

Obiekt powstała w latach 1288-1292 na zlecenie księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Ze względu na elementy wyróżniające, czyli chociażby takie jak dogodne położenie (pod kątem zbrojnym) czy malowniczą lokalizację, zamek nazywano „Kluczem do Śląska”. Po wygaśnięciu rodu Piastów z linii świdnicko-jaworskiej zamek zaczął przechodzić z rąk do rąk do kolejnych właścicieli.

Natomiast kluczowym rokiem dla Zamku Książ był 1509, kiedy to obiekt wraz z sąsiadującymi dobrami trafił w ręce rodziny Hochbergów. To właśnie ten ród miał największy wpływ na historię oraz wygląd zamku, a co więcej sprawował nad nim władzę aż do jego konfiskaty przez nazistów w 1941 roku.

W 1943 roku do zamku wkroczyła nazistowska organizacja „Todt”, która najprawdopodobniej pracowała tam nad stworzeniem głównej kwatery Hitlera. Co więcej, w podziemiach warowni zaczęto budować liczne tunele, które w tym samym czasie powstawały też w Górach Sowich.

Po wojnie zamek zaczął popadać w ruinę, a okoliczna ludność plądrowała to, co jeszcze w nim zostało. Dopiero w 1956 roku Książ został zaopiekowany i stopniowo zabezpieczany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Wrocławia.

Zamek Książ – co warto zobaczyć?

Dziedziniec Honorowy

Ta reprezentacyjna część podzamcza uzyskała swój wygląd podczas tzw. barokowej przebudowy zamku w latach 1722-1732 zleconej przez Hochbergów. Na Dziedzińcu Honorowym, do którego prowadzi kamienny most strzeżony przez lwy, zobaczymy m.in.: rzeźby przedstawiające postacie mitologiczne.

Sale i salony

We wnętrzach zamku można zobaczyć wiele przepięknych pomieszczeń. Niemal każdą z sal wyróżnia coś szczególnego, do czego zresztą też nawiązują ich nazwy (salon gier, salon chiński, salon biały itd.)

Zamek Książ - co warto zobaczyć - salon biały
Zamek Książ - co warto zobaczyć - salon gier
Zamek Książ - co warto zobaczyć - salon zielony

Hol Modrzewiowy aka Hol Myśliwski

Pierwsza nazwa sali nawiązuje do bogato rzeźbionego stropu, wykonanego z drzewa modrzewiowego. Z kolei druga została nadana za sprawą prezentowanych tam trofeów łowieckich zdobytych przez dawnych właścicieli zamku.

Zamek Książ - co warto zobaczyć - hol modrzewiowy

Czarny dziedziniec

Jest to wewnętrzny taras zamkowy, którego nazwa została zaczerpnięta od cienia rzucanego przez mury. W tym miejscu uwagę zwraca ściana herbowa, która powstała z czerwonego piaskowca.

Zamek Książ - co warto zobaczyć - czarny dziedziniec

Sala Maksymiliana

To najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie na zamku, a jego nazwa została nadana na cześć Konrada Ernsta Maksymiliana, który wybudował barokowe skrzydło Książa. W Sali Maksymiliana zobaczymy przepiękne marmurowe kominki, lustra oraz plafon z malowidłami przedstawiającymi sceny z mitologii Greckiej.

Zamek Książ - co warto zobaczyć - Sala Maksymiliana

Tarasy i ogrody

Bez wątpienia największą ozdobą zamku Książ są otaczające go ogrody  w stylu francuskim. Co więcej, zajmują one powierzchnię 2 hektarów i położone są na 12 różnych poziomach.

Zamek Książ - co warto zobaczyć - ogrody

Podziemna Trasa Turystyczna

Nie lada gratka dla osób zainteresowanych historią II Wojny Światowej. Otóż pod zamkiem Książ wybudowano tunel, którego przeznaczenie nie do końca jest dziś znane. Niemniej podejrzewa się, że prawdopodobnie miał się tam znaleźć podziemny dworzec kolejowy. Jeśli będziecie planować odwiedzenie podziemnej trasy turystycznej, to koniecznie ubierzcie coś ciepłego, ponieważ jest tam dość chłodno.

Punkt widokowy na Zamek Książ

Nazywany także „Skałą Olbrzyma” lub „Grobem Olbrzyma” to najpopularniejszy punkt widokowy, który znajduje się w parku na przeciwko zamku.

Ruiny Zamku Stary Książ

Najpierw był tu gród, a następnie murowany zamek obronny, jednak został on zniszczony w 1484 roku. Dopiero w XVIII wieku właściciel zamku Książ – Jan Henryk VI von Hochberg – zlecił, aby pozostałości po zamku średniowiecznym przerobić na ruiny w stylu romantycznym.

Ruiny Zamku Stary Książ znajdują się w bardzo malowniczej okolicy, przez którą wiedzie trasa zwana „Ścieżką Hochbergów”.

Zamek Książ - co warto zobaczyć - ruiny Zamku Stary Książ
Zamek Książ - co warto zobaczyć - Ruiny Zamku Stary Książ

Zamek Książ - co warto zobaczyć - Ruiny Zamku Stary Książ

Palmiarnia

Z budynkiem wiąże się romantyczna historia. Otóż Palmiarnia powstała z inicjatywy Jana Henryka XV von Hochberg i miała być dowodem uczucia jakim darzył on swoją małżonkę, Marię Teresę Cornwallis – West. Daisy, bo tak nazywano tę kobietę, uwielbiała kwiaty oraz oryginalne rośliny.

Zamek Książ - co warto zobaczyć - Palmiarnia

Zwiedzanie Zamku Książ – informacje praktyczne

Dojazd i parking

Zamek Książ znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, przy ulicy Piastów Śląskich 1 w Wałbrzychu.

Jeśli jesteś turystą niezmotoryzowanym lub z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z samochodu, to szczegółowe informacje o komunikacji miejskiej dojeżdżającej na zamek znajdziesz tu.

Natomiast jeżeli planujesz jechać na zamek autem, to w okolicy obiektu  znajdziesz 2 parkingi. Jeden, dość kameralny, znajduje się tuż koło samego zamku, a drugi, zdecydowanie większy, obok stajni królewskich. Oba miejsca postoju są płatne, choć ja odwiedzając zamek we czwartek nie płaciłam nic za zaparkowanie samochodu w pobliżu stajni.

Godziny otwarcia oraz cennik biletów

Muzeum czynne jest w następujących godzinach:

  • Poniedziałek – Piątek 9:00 – 18:00 (kasa biletowa do 17:00)
  • Sobota – Niedziela 9:00 – 19:00 (kasa biletowa do 18:00)

Istnieje kilka różnych wariantów zwiedzania zamku oraz okolicznych atrakcji. Do wyboru macie zarówno bilety pojedyncze jak i łączone. Jest także możliwość nocnego zwiedzania Książa, a szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie tu:

Zwiedzanie

Wnętrza zamku zwiedza się z audio przewodnikiem, co jest świetnym rozwiązaniem i ogromna wygodą. Po pierwsze możemy chodzić w swoim tempie, a po drugie nie ma potrzeby dostosowywania się do grupy.

Zamek Książ – co warto zobaczyć? Podsumowanie

Wciąż jestem pod niesamowitym wrażeniem Zamku Książ, jego atrakcji oraz okolic. Absolutnie nie dziwie się, że obiekt jest tak bardzo oblegany przez turystów. Co więcej, wiąże się z nim wiele ciekawych historii i nie mniej sekretów oraz tajemnic. Bez wątpienia uważam, że Zamek Książ to jedna z największych atrakcji w Polsce, którą koniecznie trzeba odwiedzić!

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️️

Więcej ciekawych postów o zamkach i pałacach znajdziesz tu.

Summary
Zamek Książ – co warto zobaczyć?
Article Name
Zamek Książ – co warto zobaczyć?
Description
Zamek Książ - co warto zobaczyć w najsłynniejszej polskiej atrakcji oraz jej okolicy? Zapraszam na artykuł!
Author

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.