Zamek rycerski Sobków

Na początku tego roku, kiedy zaczęło już robić się ciepło i zielono, wyruszyłam na wycieczkę szlakiem zamków. O Korzkwi i Chęcinach wspominałam jakiś czas temu, zatem teraz przyszedł czas na kolejną twierdzę, a mianowicie na zamek Sobków. Zapraszam na relację 🙂

Zamek Rycerski w Sobkowie

Zamek Sobków

Zamek, a właściwie fortalicja, znajduje się w województwie świętokrzyskim, w osadzie Sobków. Jej początki sięgają XVI wieku, kiedy to obiekt był jeszcze dworem. Niestety dwór uległ pożarowi, a w jego miejscu, za sprawą Stanisława Sobka, stanął mur obronny.

Zamek Rycerski w Sobkowie

Po śmierci Stanisława, obiekt przechodził przez ręce najróżniejszych właścicieli, aż w końcu trafił na ród Szaniawskich. Ci postanowili wybudować w tamtym miejscu willę barokowo-klasycystyczną z kolumnami.

Dalsze losy budowli nie były niestety okresem świetności. Bynajmniej. Otóż w 1915 roku, w wyniku działań wojennych, obiekt uległ ogromnemu zniszczeniu. Zaś po II Wojnie Światowej warownia stała się własnością państwową, niezbyt dobrze prowadzoną. Dopiero po upadku komunizmu zamek stał się własnością prywatną, dzięki czemu zaczął odzyskiwać swą dawną świetność.

Obecnie ruiny twierdzy są dość dobrze zakonserwowane i służą m.in.: do celów rozrywkowo-komercyjnych, jak np.: turnieje rycerskie. Co więcej, na terenie znajduje się restauracja, hotel, a nawet stadnina dla koni.

Inne ciekawe obiekty w pobliżu zamku rycerskiego w Sobkowie to:

Zamek w Sobkowie – informacje praktyczne

  • Adres: ul. Sobka 15, Sobków (6 km na wschód od trasy Kielce-Kraków)
  • Przed zamkiem znajduje się darmowy parking
  • Warownia jest czynna od 9.00 do 22.00 (godziny otwarcia restauracji), a wejście na teren jest bezpłatne

Więcej informacji na stronie zamku.

Komentarze do “Zamek rycerski Sobków”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.