
Zapraszam na wycieczkę na Zamek w Oporowie – wirtualne zwiedzanie najpiękniejszego według mnie zamku w Województwie Łódzkim.
Zamek w Oporowie
W Województwie Łódzkim, niedaleko Kutna, znajduje się piękny zamek Oporów. Jest to ceglana budowla w stylu gotyckim, którą wzniesiono między 1434, a 1449. Twierdza została wybudowana na życzenie Mikołaja Oporowskiego i na początku była jedynie rycerską wieżą mieszkalną, stojącą na sztucznej wysepce. Z czasem dobudowany został mur obronny, baszta z kaplicą oraz brukowy dziedziniec.
Zamek w Oporowie – legenda
Jak każdy zamek, także i ten posiada swoją legendę. Otóż pewna kasztelanka, mieszkanka zamku, zapałała miłością do mnicha, który przychodził na spacery wokół twierdzy. Tak się stało, że mężczyzna odwzajemnił uczucia pięknej niewiasty. Ponoć, by zachować rozkwitające między nimi uczucie w sekrecie, kochankowie zaczęli spotykać się w tunelu, wykopanym między zamkiem a klasztorem. Pewnej nocy tunel zawalił się zabijając mnicha, co z kolei przyczyniło się do rozpaczy i śmierci kasztelanki.
Podobno na zamku straszy, czego potwierdzeniem ma być zarejestrowany przez kamery filmik przedstawiający dziwne światła oraz poświatę. Ponoć tej samej nocy, gdy to miało miejsce, włączył się również alarm. Z kolei ochroniarze opowiadają o dziwnych odgłosach pojawiających się nocą oraz uczuciu, że nie są na zamku sami. Ciekawe ile w tym prawdy…
Zamek w Oporowie – zwiedzanie wnętrz
Obecnie w zamku mieści się muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich, na które składają się obrazy oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Niniejsze zbiory pochodzą z różnych epok, od XVI do początku XX wieku. Niestety, niewiele eksponatów związanych jest z historią zamku, niemniej należą do nich m.in.: portrety rodziny Sołłohubów, lustra, pistolety i naczynia.
Park na terenie zamku w Oporowie
Park, który otacza zamek ma powierzchnię ok.10 hektarów, a porasta go bardzo wiele różnych gatunków drzew. M.in. jest tam aleja kasztanowców, które prowadzą do bramy zachodniej, co wygląda spektakularnie wiosną.
Zwiedzanie oraz informacje praktyczne
Parking znajduje się tuż koło bramy głównej i jest darmowy. Co więcej, na teren parku również wejdziemy za darmo, jednak za zwiedzanie zamku trzeba zapłacić. Godziny zwiedzania oraz cennik biletów znajdziecie tu.
Przy okazji odwiedzin w Zamku Oporów polecam także wybrać się do pobliskiego Pałacu w Walewicach.
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję
Więcej ciekawych postów o Województwie Łódzkim znajdziesz tu a o zamkach i pałacach tu.