Zamek w Oporowie – zwiedzanie twierdzy w Woj. Łódzkim

Zapraszam na wycieczkę na Zamek w Oporowie – wirtualne zwiedzanie najpiękniejszego według mnie zamku w Województwie Łódzkim.

Zamek Oporów

Zamek w Oporowie

W Województwie Łódzkim, niedaleko Kutna, znajduje się piękny zamek Oporów. Jest to ceglana budowla w stylu gotyckim, którą wzniesiono między 1434, a 1449. Twierdza została wybudowana na życzenie Mikołaja Oporowskiego i na początku była jedynie rycerską wieżą mieszkalną, stojącą na sztucznej wysepce. Z czasem dobudowany został mur obronny, baszta z kaplicą oraz brukowy dziedziniec.

Zamek Oporów - brama

Zamek w Oporowie - most

Zamek Oporów - dziedziniec

Zamek w Oporowie – legenda

Jak każdy zamek, także i ten posiada swoją legendę. Otóż pewna kasztelanka, mieszkanka zamku, zapałała miłością do mnicha, który przychodził na spacery wokół twierdzy. Tak się stało, że mężczyzna odwzajemnił uczucia pięknej niewiasty. Ponoć, by zachować rozkwitające między nimi uczucie w sekrecie, kochankowie zaczęli spotykać się w tunelu, wykopanym między zamkiem a klasztorem. Pewnej nocy tunel zawalił się zabijając mnicha, co z kolei przyczyniło się do rozpaczy i śmierci kasztelanki.

Zamek w Oporowie - wieża

Zamek w Oporowie - wieża

Podobno na zamku straszy, czego potwierdzeniem ma być zarejestrowany przez kamery filmik przedstawiający dziwne światła oraz poświatę. Ponoć tej samej nocy, gdy to miało miejsce, włączył się również alarm. Z kolei ochroniarze opowiadają o dziwnych odgłosach pojawiających się nocą oraz uczuciu, że nie są na zamku sami. Ciekawe ile w tym prawdy…

Zamek w Oporowie – zwiedzanie wnętrz

Obecnie w zamku mieści się muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich, na które składają się obrazy oraz wyroby rzemiosła artystycznego. Niniejsze zbiory pochodzą z różnych epok, od XVI do początku XX wieku. Niestety, niewiele eksponatów związanych jest z historią zamku, niemniej należą do nich m.in.: portrety rodziny Sołłohubów, lustra,  pistolety i naczynia.

Zamek w Oporowie - zwiedzanie wnętrz

Zamek w Oporowie - zwiedzanie wnętrz

Zamek w Oporowie - zwiedzanie - widok na ogród

Park na terenie zamku w Oporowie

Park, który otacza zamek ma powierzchnię ok.10 hektarów, a porasta go bardzo wiele różnych gatunków drzew. M.in. jest tam aleja kasztanowców, które prowadzą do bramy zachodniej, co wygląda spektakularnie wiosną.

Zamek w Oporowie - zwiedzanie - park

Zamek w Oporowie - zwiedzanie - park

Zamek w Oporowie - park

Zwiedzanie oraz informacje praktyczne

Parking znajduje się tuż koło bramy głównej i jest darmowy. Co więcej, na teren parku również wejdziemy za darmo, jednak za zwiedzanie zamku trzeba zapłacić. Godziny zwiedzania oraz cennik biletów znajdziecie tu.

Przy okazji odwiedzin w Zamku Oporów polecam także wybrać się do pobliskiego Pałacu w Walewicach.

Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję ❤️

Więcej ciekawych postów o Województwie Łódzkim znajdziesz tu a o zamkach i pałacach tu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.