
Elżbieta Bawarska, znana również jako księżniczka Sisi (Sissi), to postać, którą zapewne większość z nas kojarzy. Otóż o jej wyjątkowej urodzie oraz tragicznych losach, traktowały liczne artykuły, filmy, a nawet seriale. Niniejszym, chciałabym zaprezentować Wam letnią rezydencję Elżbiety zwaną Achillion, znajdującą się na Korfu.
Historia życia Sisi jest swoistym paradoksem, w którym takie elementy jak pozycja społeczna, niezwykła uroda czy bogactwo przeplatały się z nieszczęśliwymi wydarzeniami. Bowiem Elżbieta, mimo królewskiego zamążpójścia, statusu cesarzowej i otaczającego ją przepychu, nie była szczęśliwa. Nie odpowiadało jej życie pozbawione wolności, prywatności, w dodatku o sztywnym dworskim kodeksie. Co więcej, kobieta nie była lubiana przez swoją teściową ani przez austriackich podwładnych. Z kolei każde z dzieci Elżbiety (za wyjątkiem Marii Walerii) było jej zabierane zaraz po urodzeniu. Ucieczki od rozczarowującej rzeczywistości księżniczka szukała m.in.: w podróżach.
Achillion – historia powstania pałacu
Rok po samobójczej śmierci jedynego syna, Rudolfa, pogrążona w głębokim smutku Elżbieta postanowiła wybudować pałac na wyspie Korfu. Otóż obiekt miał służyć jej za azyl, w którym odnalazłaby spokój i ukojenie w ciężkim dla niej okresie. Rezydencję nazwała Achillion (Achilleion) od imienia swojego ulubionego bohatera z eposu Homera- Achillesa. Warto wspomnieć, że księżna uwielbiała historię starożytnej Grecji, studiowała ją, a co więcej, biegle władała językiem greckim.
Pałac Achillion na Korfu – wnętrza
W ten oto sposób w 1891 roku powstała dwupiętrowa, letnia rezydencja w stylu neoklasycystycznym, łącząca elementy rzymskie, jońskie oraz doryńskie. Przy głównym wejściu do Achillionu stoi pomnik cesarzowej Elżbiety.
Zaraz po wejściu do pałacu uwagę przyciąga znakomite malowidło zdobiące sufit, a mianowicie: „Cztery pory roku”.
Z kolei na przeciwko wejścia znajdują się misternie zdobione schody zwane „schodami Bogów”, a to dlatego, ponieważ są one ozdobione posągami bogów Starożytnej Grecji. Prawdziwe arcydzieło!
Natomiast po prawej stronie od wejścia mieści się kaplica, której główną ozdobą jest wyjątkowy obraz Matki Boskiej Stella Maris/Stella der Mare. Niewątpliwie muszę przyznać, że do tej pory żaden sakralny obraz nie wywołał we mnie tylu emocji, co właśnie ten przedstawiający Najświętszą Panienkę z Dzieciątkiem wychodzącą z morza i otoczoną przez 12 gwiazd.
Mimo, że pałac obfituje w przepych, to tak naprawdę to, co w nim zobaczymy jest jedynie namiastką dawnej jego świetności.
Na drugim piętrze budynku znajduje się ogromny obraz olejny zwany „Triumfujący Achilles”, wykonany przez austriackiego malarza Franza Matscha.
Istotnie, motyw ulubionego bohatera Elżbiety pojawia się kilkukrotnie na terenie pałacu. Oprócz obrazu zastaniemy tam także rzeźbę Umierającego Achillesa oraz ogromny pomnik Zwycięskiego Achillesa. Tu należy dodać, że bohater eposu Homera bardzo przypominał cesarzowej jej nieżyjącego syna.
W ogrodach pałacu Achillion na Korfu
Pałac otoczony jest przez niezwykłą i bujną roślinność, a także przepiękne rzeźby z marmuru nawiązujące oczywiście do mitologii greckiej.
Wkrótce po ukończeniu budowy, Elżbieta postanowiła jednak sprzedać pałac, ale do transakcji doszło dopiero po śmierci cesarzowej. Kolejno pałac zmieniał właścicieli, był okres, w którym został zamknięty na kilka lat, a podczas obu Wojen Światowych służył m.in.: za szpital. Dopiero w 1983 roku przeszedł pod opiekę Greckiej Organizacji Turystycznej, która zadbała o jego renowację. Dziś Achillion jest jedną z największych i najchętniej odwiedzanych atrakcji na Korfu.
Achillion – informacje praktyczne
Pałac można odwiedzać od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 8.00 do 20.00. Przy okazji warto podkreślić, że to miejsce cieszy się ogromną popularnością, a ciągną tu przede wszystkim wielkie, zorganizowane wycieczki, dlatego według mnie najlepiej odwiedzić obiekt rano lub po godzinie 17.00. Ja zwiedzałam Achillion około godziny 12.00 i muszę przyznać, że bardzo się namęczyłam, aby zrobić dobre zdjęcia (bez tłumów).
W recepcji pałacu można wypożyczyć wirtualny przewodnik, jednak zastawą pod niego jest dowód tożsamości. Ponadto, na terenie obiektu znajduje się restauracja z przepiękną panoramą.
Więcej informacji znajdziecie na stronie pałacu Achillion.
Jeśli spodobał Ci się mój post i chcesz mnie docenić, to zostaw komentarz lub polub mój profil na Facebooku i/lub na Instagramie. Dziękuję
Więcej ciekawych postów o Grecji znajdziesz tu.
Ciekawy i przydatny artykul oraz piekne zdjecia.